PoradyNie smaż karpia na niczym innym, bo nie będzie smaczny. Tylko ten rodzaj tłuszczu się nadaje

Nie smaż karpia na niczym innym, bo nie będzie smaczny. Tylko ten rodzaj tłuszczu się nadaje

Na smalcu czy maśle? Może na oleju? A jeśli tak - to na jakim? Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, na czym smażyć wigilijnego karpia, spieszymy z odpowiedzią. A ta jest jednoznaczna.

Na jakim tłuszczu smażyć karpia?
Na jakim tłuszczu smażyć karpia?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

03.12.2023 14:36

Karp smażony to tradycyjna i pyszna potrawa, która często gości na wigilijnym stole. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo przygotować i usmażyć rybę, by była soczysta i chrupiąca. Kluczowy jest wybór odpowiedniego tłuszczu do smażenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na jakim tłuszczu smażyć karpia?

Smażenie karpia wymaga odpowiedniego tłuszczu, który będzie odporny na wysoką temperaturę i nie spali się, ani nie nada rybie nieprzyjemnego smaku. Najlepszym wyborem jest olej rzepakowy, który ma neutralny aromat i zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe. Olej rzepakowy należy rozgrzać do około 180 stopni, a następnie na patelnię wyłożyć kawałki karpia. Oleju powinno być na tyle dużo, aby ryba spokojnie i równomiernie się smażyła. Za mała ilość może spowodować, że temperatura będzie rozkładać się nierówno, a ryba usmaży się nieregularnie.

Na czym NIE smażyć karpia? Niektóre tłuszcze nie nadają się do smażenia karpia, ponieważ mają zbyt niski punkt dymienia, co oznacza, że szybko się palą i psują smak potrawy. Takim tłuszczem jest np. masło. Nie powinno się też używać oleju słonecznikowego, który ma silny zapach i może zdominować delikatny smak karpia. Z tego samego powodu warto odpuścić używanie smalcu. Poza tym w wielu domach Wigilia jest kolacją postną, stąd też używanie masła czy smalcu do smażenia karpia jest po prostu niewskazane.

Na czym smażyć karpia?
Na czym smażyć karpia?© Adobe Stock

Jak prawidłowo smażyć karpia w panierce?

Najlepiej smażyć karpia podzielonego na dzwonka, czyli kawałki z ością środkową, które mają podobną grubość i łatwiej równomiernie się usmażą. Ryba powinna skwierczeć na patelni do momentu, aż uzyska złoty kolor, a mięso się zetnie. Zazwyczaj jest to około 5-7 minut na każdą ze stron (wiele zależy od wielkości i grubości kawałków). Nie należy smażyć karpia zbyt długo, ponieważ może się wysuszyć i stracić smak. Chcąc sprawdzić, czy karp jest gotowy, można delikatnie nacisnąć mięso widelcem i zobaczyć, czy się łatwo oddziela od ości.

Karpia należy obracać na drugą stronę, gdy jest już zezłocony i chrupiący. Można do tego użyć specjalnych szczypiec lub łopatki, ale trzeba to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić skóry i mięsa. Nie należy też obracać ryby zbyt często, ponieważ może to spowodować, że się rozpadnie lub straci soczystość.

Wybrane dla Ciebie