Nie trzymaj miodu w kuchennej szafce. Pszczelarz wyjaśnia, dlaczego to złe miejsce
Miód jest smacznym i zdrowym produktem, nadającym się do długiego przechowywania. Jednak nie każde miejsce jest do tego odpowiednie. Wojciech Margowniczy, znany w sieci jako Pszczelarz z Wąchocka, podpowiada, gdzie trzymać miód, aby zachował swoje właściwości.
06.07.2024 | aktual.: 06.07.2024 11:54
Wiele osób trzyma miód w kuchennych szafkach, nie zdając sobie sprawy, że nie jest to odpowiednie miejsce. Pszczelarz Wojciech Margowniczy dzieli się swoją wiedzą o najlepszych warunkach do przechowywania tego słodkiego smakołyku, wyjawiając, czy rzeczywiście jest to produkt niezniszczalny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie trzymać miód? Pszczelarz podpowiada
Wojciech Margowniczy, znany w mediach społecznościowych jako Pszczelarz z Wąchocka, wyjaśnia, czy przechowywanie miodu w temperaturze pokojowej jest dobrym pomysłem. Okazuje się, że optymalna temperatura dla miodu to mniej niż 18 stopni Celsjusza, a informacja ta często jest umieszczona na etykietach produktów. Tym samym więc drzwi lodówki, spiżarnia i piwnica to lepsze miejsca do przechowywania miodu niż typowa kuchenna szafka czy blat.
Umieszczenie słoika miodu w szafce blisko źródła ciepła (jakim jest kuchenka) jest szczególnie złym pomysłem. Szafka może nagrzewać się od pary z gotujących się potraw, a to natomiast bezpośrednio wpływa na jakość miodu, który w takiej szafce się znajduje. Ponadto takie miody, jak: rzepakowy, nawłociowy, wczesny i wielokwiatowy dobrze jest trzymać w lodówce. Produkty te mogą fermentować, gdy są trzymane w temperaturze pokojowej. Panująca w lodówce obniżona temperatura zapobiega fermentacji.
Zobacz także
Czy miód może się zepsuć?
Miód może się zepsuć, ale dzieje się tak tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to sytuacja, gdy pszczelarz odwirował miód zbyt wcześnie i zawiera on zbyt dużo wody, co prowadzi do fermentacji i powstania pianki oraz zapachu alkoholu. Drugim przypadkiem jest długie przechowywanie miodu w ciepłych warunkach. W takiej sytuacji w miodzie tworzy się hydroksymetylofurfural — substancja, która może być szkodliwa dla zdrowia.
Wojciech Margowniczy zaznacza również, że miód jest produktem suchym (zawartość wody to ok. 20 proc.), a więc chłonie wodę, różnego rodzaju zapachy z otoczenia. Dlatego chcąc jak najdłużej cieszyć się smacznym miodem, należy zawsze przechowywać słoik dobrze zakręcony, nigdy nie przechowujemy otwartego miodu.