Kulinarna Stolica PolskiPolskie złoto z Pojezierza Drawskiego. Od lat widnieje na prestiżowej europejskiej liście

Polskie złoto z Pojezierza Drawskiego. Od lat widnieje na prestiżowej europejskiej liście

Spakuj do walizki, wracając z wakacji w Zachodniopomorskiem. To unikatowy produkt, polskie złoto, rarytas. Na europejskiej liście produktów, charakteryzujących się najwyższą jakością, widnieje od dawna.

Ten produkt jest zdecydowanie godny polecenia
Ten produkt jest zdecydowanie godny polecenia
Źródło zdjęć: © Canva | Three-shots

25.06.2024 13:20

Pod nazwą „miód drahimski” sprzedawanych jest aż pięć różnych odmian miodów pszczelich nektarowych (nazwa "drahimski" pochodzi od pierwotnej nazwy miejscowości Stare Drawsko, która brzmiała właśnie Drahim). Wszystkie te odmiany pochodzą z jednego regionu - Pojezierza Drawskiego. Wśród nich znajduje się miód gryczany, rzepakowy, wrzosowy, lipowy oraz wielokwiatowy. Każda z tych odmian charakteryzuje się swoistym smakiem i aromatem, a jednocześnie wszystkie są wyjątkowe dzięki swojemu pochodzeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polskie złoto. Miód drahimski produktem regionalnym woj. zachodniopomorskiego

Miód drahimski widnieje na liście produktów tradycyjnych dla województwa zachodniopomorskiego od 2006 roku. Czym wyróżnia się na tle innych miodów? Przede wszystkim niskim poziomem HMF (hydroksymetylofurfuralu), czyli substancji zapachowej, która jest niekorzystna dla zdrowia człowieka i pszczół. Ponadto w skład miodu drahimskiego wchodzą pyłki unikatowych roślin reliktowych i endemicznych z regionu Pojezierza Drawskiego.

Produkcja miodu drahimskiego odbywa się wyłącznie metodą naturalną, dzięki czemu jest on produktem całkowicie wolnym od chemii i substancji mogących zepsuć jego naturalny charakter. Dla konsumentów miodu drahimskiego ważne jest także to, że obszar, na którym pozyskiwany jest pyłek, jest praktycznie wolny od zanieczyszczeń środowiska. Teren ten znajduje się między innymi na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie nie ma ciężkiego przemysłu, a ekosystemy w minimalnym stopniu zostały przekształcone przez człowieka.

Miód drahimski to produkt regionalny woj. zachodniopomorskiego
Miód drahimski to produkt regionalny woj. zachodniopomorskiego© gov.pl | Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Miód drahimski na prestiżowej liście z oznaczeniem ChOG

Od 16 czerwca 2011 roku miód drahimski jest wpisany do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Oznacza to, że nazwa ta może być stosowana wyłącznie dla miodów zebranych na terenie określonych gmin: Czaplinek, Wierzchowo, Barwice, Borne Sulinowo oraz Nadleśnictwa Borne Sulinowo, które są położone na Pojezierzu Drawskim. Oznaczenie to jest również gwarancją produktu najwyższej jakości.

Każdy etap produkcji miodu, począwszy od stacjonowania pasiek, aż do ostatecznego pakowania miodu, musi odbywać się w ściśle określonym obszarze. Wszyscy pszczelarze oraz podmioty, które zajmują się skupowaniem miodu i dalszym konfekcjonowaniem pod chronioną nazwą, muszą wykorzystywać jednakową etykietę, którą rozprowadza Stowarzyszenie Producentów Miodu Drahimskiego.

Źródło: gov.pl/web/rolnictwo/miod-drahimski; polskasmakuje.pl/europejski-system-oznaczen/chog/miod-drahimski/

Wybrane dla Ciebie