Nie tylko jarzynowa i śledziowa. Najlepsze sałatki na Wielkanoc
Proste i uniwersalne dania, które pojawiają się na niemal każdym świątecznym stole. Mogą być jadane jako samodzielna potrawa albo dodatek do innych wielkanocnych specjałów, zwłaszcza mięs i wędlin. Oto kilka pomysłów na pyszne sałatki.
10.03.2024 15:18
Jajeczna sałatka Kardashianów
Przedstawicielki słynnej celebryckiej rodziny chętnie dzielą się przepisami na ulubione potrawy. Jedną z nich jest prosta sałatka, która świetnie sprawdzi się na wielkanocnym stole.
Zaczynamy od ugotowania na twardo trzech jajek, które po ostudzeniu siekamy. Następnie dodajemy majonez, w wersji Kardashian wegański (2 łyżki) i musztardę (2 łyżeczki), doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy, po czym odstawiamy do lodówki, by masa się schłodziła. W dużej misce mieszamy pokrojone w kostkę cukinię i dynię (po 1/4 szklanki), marchewkę (pół szklanki) oraz świeży szpinak (2 szklanki). Nakładamy pokrojone awokado i polewamy dressingiem z oliwy (1/4 szklanki), soku wyciśniętego z cytryny oraz octu jabłkowego (2 łyżki), doprawionym solą i pieprzem. Na wierzch wykładamy masę jajeczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sałatka nicejska
Zdaniem wielu słynnych kucharzy, choćby Gordona Ramsaya, trudno znaleźć lepszą sałatkę. Może zatem przyrządźmy ją na święta?
Na początku gotujemy na twardo jajka (3-4). Równocześnie możemy przygotować grzanki. Dwie kromki żytniego chleba kroimy w kostkę, po czym wykładamy na patelnię, na której rozgrzaliśmy oliwę z roztartym ząbkiem czosnku. Smażymy, aż pieczywo zyska złoty kolor. Odstawiamy do przestudzenia.
Czas na sos do sałatki nicejskiej. Mieszamy ocet jabłkowy (łyżka) z cukrem pudrem (pół łyżeczki), a następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek (ząbek), musztardę Dijon (łyżeczka) i szczyptę soli. Na koniec, cały czas mieszając, dolewamy oliwę z oliwek (2 łyżki).
Salaterkę wykładamy liśćmi sałaty rzymskiej lub endywii, a następnie dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę czerwoną, odsączone kapary (50 g) i fileciki anchois (50 g), pokrojoną w piórka czerwoną cebulę oraz czarne oliwki bez pestek (100 g). Delikatnie mieszamy, po czym dodajemy pomidorki koktajlowe (200 g) oraz pokrojone na ćwiartki jajka. Sałatkę polewamy sosem i posypujemy grzankami.
Sałatka z piersi indyka, makaronu i winogron
Propozycja nie tylko smaczna, ale również pożywna, co zawdzięcza dodatkowi mięsa indyczego. Gościom przy wielkanocnym stole na pewno zasmakuje.
Pierś z indyka (300 g) kroimy w kostkę, obsypujemy przyprawami (solą, pieprzem, słodką papryką, suszonym czosnkiem, curry) i odstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie smażymy i studzimy. Równocześnie gotujemy makaron kokardki (100 g), który także odstawiamy później do przestudzenia. Oba składniki przekładamy do miski, dodajemy pokrojone na pół fioletowe winogrona (bezpestkowe) oraz kukurydzę z puszki. Mieszamy z majonezem, na koniec posypujemy podprażonymi pestkami słonecznika oraz posiekaną natką pietruszki.
Sałatka z rzeżuchy i rzodkiewek
Rzeżucha to jeden z symboli Wielkanocy. Nie tylko ładnie wygląda, ale też świetnie smakuje, choćby w prostej sałatce.
Średniej wielkości rzodkiewki (pęczek) dokładnie myjemy, po czym kroimy w dość cienkie plasterki lub ścieramy na tarce o grubych oczkach. Rzeżuchę (2 garście) siekamy, po czym mieszamy z drobno pokrojonym szczypiorkiem i koperkiem (po 2 łyżki). Dodajemy do rzodkiewek, razem z drobniutko pokrojoną cebulą czerwoną i porwaną sałatą lodową. Doprawiamy solą i pieprzem, na koniec polewając sosem przygotowanym z jogurtu (2 łyżki), naturalnego serka śmietankowego (łyżka) oraz soku z cytryny (łyżka).
Sałatka waldorf
Jeden z kulinarnych symboli Nowego Jorku. Delikatna, chrupiąca, pełna smaków sałatka od ponad 100 lat cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno w ekskluzywnych restauracjach na Manhattanie, jak i tanich barach w Bronksie. Będzie też pysznym uzupełnieniem świątecznego menu.
Potrzebujemy dwóch sporych jabłek – w Nowym Jorku preferowane są odmiany zielone, najlepiej słodko-kwaśne. Nie obieramy ich ze skórki, za to dokładnie myjemy, pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy (w kostkę lub słupki), a następnie skrapiamy sokiem z cytryny, by nie ściemniały.
Selera naciowego (dwie łodygi) kroimy w kostkę i dodajemy do jabłek, podobnie jak garść przekrojonych na połówki winogron, najlepiej czerwonych, bezpestkowych. Dosypujemy orzechy włoskie (50 g), wcześniej podprażone na patelni i grubo posiekane. Na koniec dodajemy dobrej jakości majonez (4 łyżki), który można wcześniej wymieszać z musztardą Dijon (łyżeczka). Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Sałatka waldorf jest gotowa. Należy ją serwować na liściach sałaty.
Sałatka z algami
Propozycja dla miłośników eksperymentów i egzotyki. Morskie wodorosty świetnie sprawdzają się w rozmaitych sałatkach. Jak wykorzystać algi, by przyrządzić ciekawe, świąteczne danie?
Możemy zastosować np. wakame, czyli undarię pierzastą. W Polsce produkt jest zwykle dostępny w postaci suszonej. Wystarczy jednak namoczyć algi w wodzie (maksymalnie na10 minut), by nabrały miękkości i kilkukrotnie powiększyły objętość. Dodajemy je wówczas do pokrojonego w cienkie plasterki ogórka i zalewamy dressingiem z octu ryżowego, sosu sojowego, oleju sezamowego i szczypty cukru.
Sałatka szwajcarska
Ten przysmak na pewno zachwyci miłośników sera żółtego. Sałatka zwana jest szwajcarską, gdyż często bywa spożywana przez mieszkańców tego alpejskiego kraju.
Do jej przyrządzenia najlepiej wykorzystać ser twardy typu cheddar, edamski, gouda, ementaler czy morski (300 g). Kroimy go w paseczki, podobnie jak włoską mortadelę (300 g). Dodajemy pokrojone w kostkę lub półplasterki ogórki konserwowe (5-6) oraz pokrojoną w cienkie piórka cebulę czerwoną. Mieszamy z sosem przygotowanym z majonezu (3 łyżki), marynaty z ogórków (3 łyżki) i musztardy (łyżka). Doprawiamy pieprzem, przed podaniem posypujemy posiekanym szczypiorkiem.