Nie tylko pomidorówka. Na niedzielnym rosole zrobisz sycącą babciną zupę
Dzisiaj chcemy ci zaprezentować przepis na zupę, którą na pewno znasz, za to z wykorzystaniem pewnego nietypowego składnika. Mowa o krupniku i to takim w stylu "babcinym". Według nas tak przygotowana zupa to istny kulinarny ideał. Czy zgodzisz się z tym ryzykownym stwierdzeniem?
18.12.2023 | aktual.: 18.12.2023 10:45
Mówi się, że pomidorówka to zupa, którą lubią dosłownie wszyscy. Totalnie rozumiemy to przekonanie, chociaż według nas porzekadło to mogłoby dotyczyć równie dobrze rosołu albo krupniku. To właśnie na tej ostatniej zupie chcemy się dzisiaj skupić. Odstawmy na chwilę na bok wszelkie nowoczesne potrawy, albo egzotyczne przekąski z odległych krańców świata i skupmy się na tym, co znamy od niepamiętnych lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli o krupnik chodzi, babcia zawsze powtarzała, że jest on składową kilku ważnych elementów. Rosół ma być aromatyczny, warzywa podsmażone na maśle, a kasza — jęczmienna albo pęczak. Oczywiście równie ważne jest tu mięso. Babcia zawsze gotowała krupnik na żeberkach i ćwiartkach z kurczaka, ale również dodawała coś nietypowego: odrobinę podrobów. Według niej niewielka ilość żołądków czy serduszek drobiowych sprawia, że zupa nabiera prawdziwej głębi smaku.
Po spróbowaniu tego krupniku ciężko się z tym zresztą nie zgodzić. Żeby uwierzyć, musisz ją ugotować. Oto przepis. Powodzenia!
Babciny krupnik na żeberkach i podrobach
Składniki:
- 500 g żeberek wieprzowych,
- 2 ćwiartki z kurczaka,
- 200 g podrobów,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- 1/2 selera,
- 1 por,
- 3 ziemniaki,
- 1/2 szklanki kaszy jęczmiennej,
- suszone grzyby (opcjonalnie),
- sól, pieprz,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 3 liście laurowe,
- masło,
- koperek lub natka pietruszki,
- łyżka soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
- Żeberka umyj i podziel na mniejsze kawałki. Wrzuć je do garnka razem z ćwiartkami z kurczaka i podrobami. Całość zalej zimną wodą. Gotuj na małym ogniu, ściągając powstałe szumowiny.
- Oczyszczony z szumowin bulion wzbogać o ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj kolejne 20 minut. Jest to czas, w którym musisz obrać warzywa z włoszczyzny (bez ziemniaków), pokroić je w kostkę i podsmażyć na maśle. Następnie dodaj je do zupy. Dorzuć również grzyby.
- Teraz dodaj jeszcze do krupniku pokrojone w kostkę ziemniaki oraz kaszę. Dopraw solą i pieprzem, gotuj do miękkości kartofli. Na koniec dodaj łyżkę soku z cytryny (dzięki temu kasza zachowa kolor). Podawaj z posiekanym koperkiem albo natką pietruszki. Smacznego!