Nie Winiary i nie Kielecki. Inny majonez będzie królował na wielkanocnym stole
Odstawmy na chwilę na bok popularny spór o najlepszy majonez. Winiary? Kielecki? A kogo to obchodzi? Na pewno nie nas w momencie, w którym posiadamy przepis na idealny domowy majonez — taki jak lubimy, bez zbędnych dodatków i źle dobranych przypraw. Jedno słowo: warto!
20.03.2024 09:17
Majonez to produkt spożywczy, który co jakiś czas zajmuje ważną pozycję w zażartym społecznym dyskursie. Zwykle mówi się o nim w trzech kontekstach: albo jego rzekomej szkodliwości (pewnie wiesz już, co sądzimy na temat mitomanii dotyczącej kurzych jaj), albo wysokiej cenie (w pewnym momencie rzeczywiście przyprawiała ona o dreszcze), albo odwiecznego sporu: Kielecki czy Winiary?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzisiaj nie będziemy dyskutować na żaden z powyższych tematów. Nasze zdanie na ten temat możesz przeczytać w innym naszym artykule. Pokażemy ci natomiast, jak przygotować idealnie smaczny domowy majonez, z którym poradzisz sobie bez najmniejszego problemu i bez potrzeby korzystania z zaawansowanych i drogich robotów kuchennych. Wystarczy ci do tego prosty blender i odrobina cierpliwości.
Najlepszy domowy majonez
Składniki:
- 2 świeże jajka,
- 250 ml oleju roślinnego np. słonecznikowego albo rzepakowego, ewentualnie oliwy z oliwek.
- ¼ łyżeczka soli,
- ½ łyżeczka cukru pudru,
- 1 łyżeczka ostrej musztardy,
- 1 łyżka soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
- Przed rozpoczęciem przygotowania majonezu, wyciągnij jajka z lodówki. To ważne, żeby wszystkie składniki miały tę samą temperaturę, około 20 stopni.
- Oddziel białka od żółtek. Te drugie umieść w misce i wymieszaj z musztardą, sokiem z cytryny, solą i cukrem pudrem. Wlej też odrobinę oleju.
- Zacznij blendować. Stopniowo, w miarę zagęszczania się sosu, dolewaj coraz więcej tłuszczu. Zakończ miksowanie w momencie, w którym majonez będzie już gęsty.
Pamiętaj, że domowy majonez nie jest tak trwały, jak ten ze sklepu. W przypadku sosów z surowych jajek dobrze jest korzystać z naświetlanych jajek. Ten zabieg nie powoduje zmiany smaku, a zmniejsza ryzyko zatrucia Salmonellą. Można również osobiście sparzyć jajka we wrzątku. Bezpieczeństwo jest przecież kluczowe!