Nie wyobrażam sobie sernika bez tego dodatku. Przygotowuję go samodzielnie w domu
Kandyzowana skórka pomarańczy to aromatyczny dodatek do wielu ciast i deserów, szczególnie tych świątecznych. Zamiast przepłacać w sklepie za gotową skórkę, przygotowuję ją samodzielnie w domu. To bajecznie proste!
27.11.2023 | aktual.: 27.11.2023 16:32
Kandyzowana skórka pomarańczowa jest idealnym dodatkiem do makowców, serników i keksów. Można ją również wrzucić do bożonarodzeniowego piernika, aby dodać mu nieco świątecznego smaku. Jej zapach wypełni całą kuchnię. Chociaż jest dostępna w większości supermarketów, to samodzielne przygotowanie jej w domu jest nie tylko proste, ale również tanie. Dzięki temu mam pewność co do jakości użytych przeze mnie składników. Wystarczy kilka podstawowych produktów, aby zrobić własną kandyzowaną skórkę pomarańczową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kandyzowana skórka pomarańczy
Okres przedświąteczny zdecydowanie ma zapach cytrusów. Zamiast wyrzucać skórkę, warto odłożyć ją i zamienić w dodatek do ciasta. Świetnie wpisuje się to w trend "zero waste", który na dobre rozgościł się w wielu domach. Taką skórkę dodaję nie tylko do wypieków, ale również do zimowej, rozgrzewającej herbaty.
Składniki:
- 3 pomarańcze,
- 3/4 szklanki cukru,
- kilka łyżek wody.
Sposób przygotowania:
- Pomarańcze dokładnie wyszoruj, umyj i sparz wrzątkiem.
- Podziel owoce na cztery części i usuń skórkę.
- Z wewnętrznej części skórki usuń białą część (zwaną albedo). Zwróć uwagę, aby zrobić to dokładnie, inaczej całość nabierze gorzkiego posmaku.
- Skórkę pokrój w drobną kostkę, włóż do głębokiej patelni i zasyp cukrem.
- Skórkę z cukrem smaż około 30 minut.
- Jeśli zauważysz, że skórka się przypala, zmniejsz ogień i dodaj kilka łyżek wody.
- Ostudzoną kandyzowaną skórkę pomarańczową przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku.
Do czego dodawać kandyzowaną skórkę?
Każdy miłośnik słodkości na pewno o tym wie, że skórka pasuje do wielu wypieków. To ważny składnik polewy lukrowej do pączków, farszu do makowca na kruchym cieście, wigilijnej kutii czy tradycyjnego sernika. Nie może jej zabraknąć również w keksie, sprawdzi się w ciasteczkach i świetnie wzbogaci świąteczny piernik.