Niedoceniane warzywo wraca do gry. To jedno z moich ulubionych letnich dań
Kalarepa zasługuje na szczególne uznanie. Jest orzeźwiająca, świeża i lekko pikantna, co czyni ją niezwykle atrakcyjnym dodatkiem i bazą wielu potraw. Nie jest tak doceniania jak inne warzywa, ale to może się zmienić dzięki jednemu prostemu trikowi. Wystarczy wrzucić kalarepę do piekarnika z kilkoma prostymi dodatkami. Uwielbiam jadać ją w tej wersji, popijając kefirem i przegryzając sadzonym jajkiem.
06.07.2024 12:48
Kalarepa to nie tylko smakowity dodatek do posiłków. To prawdziwy skarb natury, bogaty w cenne składniki odżywcze. Jej wartość nie kończy się na kulinariach, ale sięga znacznie dalej. Jest to prawdziwa kopalnia witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić z kalarepy? Superłatwy przepis na pyszną kalarepę
Kalarepa to świetna baza wiosenno-letnich surówek. To niezwykle chrupiące i soczyste warzywo sprawdza się w tej roli doskonale. Ponadto nadaje się do gotowania czy pieczenia. A zapieczona w doskonałej kompozycji czosnku i tymianku powali na kolana każdego. Właśnie dlatego warto wrócić do jedzenia kalarepy. Wyjdzie nam to tylko na zdrowie.
Kalarepa jest bowiem doskonałym źródłem witaminy C, która pełni kluczową rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego. Witamina C jest silnym antyoksydantem, który pomaga neutralizować wolne rodniki i przeciwdziała procesom starzenia się komórek. Innym ważnym składnikiem kalarepy jest witamina K, która odgrywa kluczową rolę w procesach krzepnięcia krwi oraz utrzymaniu zdrowych kości. Warto również wspomnieć o błonniku, który jest obecny w kalarepie w dużych ilościach. Błonnik ma korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego, pomaga regulować trawienie, zapobiega zaparciom i utrzymuje równowagę mikroflory jelitowej.
Pieczona kalarepa z czosnkiem i tymiankiem. Przepis
Składniki:
- 2 kalarepy,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- tymianek,
- sól, pieprz,
- oliwa,
- natka pietruszki.
Przygotowanie:
- Kalarepy obierz i pokrój na mniejsze kawałki.
- Sok z cytryny wymieszaj z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodaj nieco pieprzu i soli oraz tymianku. Do całości dodaj nieco oliwy (1-2 łyżki).
- Tak przygotowaną mieszaniną zalej pokrojone kalarepy i dokładnie wymieszaj, by przyprawy pokryły każdy kawałek warzywa.
- Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Następnie wyłóż na blachę doprawione warzywa i ułóż je tak, by nie stykały się ze sobą. Piecz całość przez 25 minut w 220 st. C.
- Gotową kalarepę oprósz świeżo posiekaną natką pietruszki.
- Podawaj z jajkiem sadzonym i szklanką kefiru.