O której godzinie jeść śniadanie? Naukowcy nie mają wątpliwości
To, co zjemy rano ma ogromny wpływ na nasz nastrój, poziom energii oraz kolejne wybory żywieniowe. Dlatego dietetycy tak często przypominają, by zacząć dzień od pożywnego posiłku. Teraz naukowcy zbadali śniadanie jeszcze pod jednym kątem i już można nastawiać zegarek. Wyznaczyli na nie najkorzystniejszą godzinę.
27.10.2024 22:15
Okazuje się, że w kwestii śniadania tak samo ważne jest pytanie "co", jak i "o której". Do tej pory zalecano zjadanie go do około dwóch godzin po przebudzeniu. Teraz naukowcy określili jednak precyzyjną godzinę, co do minuty, która jest najlepsza na ten pierwszy w ciągu dnia posiłek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Waga nie pójdzie w górę
Naukowcy z Uniwersytetu w Murcji w Hiszpanii przeprowadzili badania, które wykazały, że najlepsza pora na śniadanie to tuż po godzinie 7, a dokładnie 7.11. Ci, którzy nie wstają tak wcześnie, mogą zasiąść do stołu do godziny 10, a najlepiej między 8 a 9. Chodzi o to, by pierwszy posiłek zjeść najpóźniej dwie godziny po przebudzeniu. Ma to naprawdę spore znaczenie.
Badacze zwrócili uwagę na to, że jedzenie śniadania we wskazanym czasie reguluje zdrowy apetyt i stabilizuje poziom cukru we krwi przez cały dzień. Kiedy poziom cukru we krwi spada, pojawia się uczucie głodu, wzmożony apetyt oraz skłonność do nadmiernego objadania się. W badaniu tym uwzględniono przede wszystkim korzyści związane ze zrzucaniem kilogramów. Z analiz naukowych wynika ponadto, że kolejne posiłki optymalnie byłoby zaplanować na godzinę ok. 12.38 (obiad) oraz ok. 18.14 (kolację).
Obejdzie się bez podjadania
Z kolei badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że co najmniej 10 procent z nas nie jada śniadań. Z kolei ci, którzy decydują się na ten posiłek, to nie trzymają się ustalonej pory. Czasami nawet trudno stwierdzić, czy pierwszy posiłek jest jeszcze śniadaniem, czy już obiadem. Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia wskazał, że nawet co czwarty Polak pierwszy posiłek je dopiero po godzinie 12. Tylko połowa z nas je śniadanie między szóstą a ósmą rano. Z kolei blisko 33 procent — po godzinie 10. Jest to niepokojące.
Eksperci podkreślają, że poranny posiłek jest ważny dla naszej równowagi hormonalnej oraz przemiany materii. To, co zjemy na początku dnia, ma wpływ na poczucie sytości. Pożywne śniadanie zjedzone rano utrzymuje hormony głodu w ryzach i sprawia, że na dłużej jesteśmy syci i zadowoleni. A wtedy o podjadaniu nie ma mowy.