Na Wszystkich Świętych podam na obiad. Teściowa będzie zazdrosna, że to ja znalazłam ten przepis
Co zrobić na obiad 1 listopada? Te dyskusje w naszych domach już się zaczęły. Powinno to być danie rozgrzewające, sycące, a przede wszystkim takie, które jest łatwe do odgrzania. W tym roku stawiam na polędwiczkę w sosie z dodatkiem papryki, a przepis przetestowałam już wcześniej.
26.10.2024 07:22
Jeśli szukasz przepisu, który połączy delikatne mięso z aromatycznym sosem i dodatkiem warzyw - to coś dla ciebie. Taką potrawę możesz przygotować dzień wcześniej, a 1 listopada tylko ją odgrzać. Świetnie smakuje z ryżem czy kaszą. Do obiadu będzie można zasiąść dosłownie kwadrans po powrocie do domu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Taka polędwiczka jest krucha i delikatna
Polędwiczka wieprzowa to bardzo delikatne, kruche i chude mięso. Zawiera białko, które jest łatwo przyswajalne. Jest też bogata w witaminę B12. Wspomaga ona produkcję czerwonych krwinek, a także funkcjonowanie układu nerwowego. Jej kolejny ważny składnik to cynk, który jest niezbędny, by prawidłowo funkcjonował układ krążenia, stabilizuje ciśnienie. I ma dobry wpływ na odporność. Co jeszcze w niej cenimy? Polędwiczka wieprzowa nie jest tłusta. Zawiera 3,51 g tłuszczu w 100 g. Dlatego nadaje się nawet do dań dietetycznych.
Papryka to warzywo z charakterem
Przy wyborze polędwiczki wieprzowej kieruj się jej kolorem, zapachem oraz teksturą. Powinna być jasnoróżowa i jędrna. Staraj się jej nie przechowywać długo w lodówce. Polędwiczka dobrze komponuje się z tradycyjnymi przyprawami do wieprzowiny, świetnie smakuje także w sosach. W tym przepisie ważnym składnikiem sosu jest czerwona papryka i ajwar czyli pasta z tego samego warzywa. To wyjątkowo udana kompozycja. Polędwiczka jest delikatna, a papryka ma zdecydowany charakter. Razem smakują obłędnie.
Polędwiczka w sosie paprykowym
Składniki:
- 2 polędwiczki wieprzowe,
- 2 papryki czerwone,
- 1 cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 280 g pasty Ajwar,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 800 ml bulionu,
- 1 łyżka bazylii lub ziół prowansalskich,
- 1 łyżeczka papryki słodkiej,
- ½ łyżeczki papryki ostrej,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Mięso dokładnie oczyść z błonek i pokrój na mniejsze kawałki, aby równomiernie się usmażyło. Dopraw je solą i pieprzem, a potem podsmaż na rozgrzanym oleju, aż stanie się miękkie i delikatnie zarumienione.
- Na drugiej patelni rozgrzej olej i podsmaż drobno posiekaną cebulę oraz czosnek.
- Następnie dodaj paprykę pokrojoną w cienkie paski. Podsmażaj przez około 10 minut, tak by papryka zmiękła.
- Warzywa dopraw papryką słodką, ostrą, bazylią lub ziołami prowansalskimi oraz odrobiną soli. Całość zalej bulionem.
- Następnie dopraw sos pastą ajvar. Całość zagęść mąką rozrobioną w niewielkiej ilości wody. Gotuję jeszcze chwilę, aż składniki się połączą.
- Gdy sos jest gotowy, dodaj do niego podsmażone mięso i wymieszaj.
- Danie najlepiej smakuje z ryżem, kaszą lub ziemniakami. Pasują do niego proste surówki z marchewki czy kapusty.