PrzepisDietaPyszna i zdrowa ryba. Polacy praktycznie jej nie jedzą, a to duży błąd

Pyszna i zdrowa ryba. Polacy praktycznie jej nie jedzą, a to duży błąd

Czym się charakteryzuje? Jest lekkostrawna i zawiera niewiele tłuszczu. Ta ryba często serwowana jest w smażalniach, zarówno na Mazurach, jak i nad Bałtykiem. Jednak warto ją jeść znacznie częściej niż tylko na wakacjach.

Sandacz wprost z patelni smakuje wyśmienicie.
Sandacz wprost z patelni smakuje wyśmienicie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Arkadiusz Fajer

25.10.2024 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sandacz to ryba drapieżna, należąca do klasy ryb płetwiastych, z rodziny okoń. Charakterystyczne dla niego jest to, że żyje tylko w czystych zbiornikach wodnych, z odpowiednio dużą zawartością tlenu, którego potrzebuje do życia. Jest bardzo wrażliwy na zmiany jakości wody, gdy tylko pojawiają się zanieczyszczenia, opuszcza tę część zbiornika. Dlatego mięso sandacza nigdy nie gromadzi szkodliwych substancji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sandacz to ryba dla każdego

Delikatna ryba? Tak właśnie można określić mięso sandacza. Jest białe, chude i prawie bez ości. Ma słodkawy smak, dla wielu może być nawet zbyt mało wyrazisty. Dlatego sandacz to też idealna ryba do serwowania w sosie. Sandacza można nazwać dietetyczną rybą o minimalnej zawartości tłuszczu (nie więcej niż 1,1 proc.). Jest wskazany nawet dla osób na diecie redukcyjnej, dzieci czy kobiet w ciąży. To ryba absolutnie dla każdego. Jedynym przeciwwskazaniem jest alergia na ryby.

Czy sandacz jest zdrowy?

Sandacz, jak wszystkie ryby, jest bardzo zdrowy. Choć zawiera stosunkowo niewiele kwasów tłuszczowych omega-3, jednak ma inne zalety. Mięso tej ryby jest bogate w białko, selen, witaminę D i B12, która wspomaga tworzenie czerwonych krwinek w organizmie, chroniąc przed anemią. Z kolei witamina D i selen nie tylko wspomagają odporność, ale też dbają o kości, działają antynowotworowo, chroniąc przed miażdżycą i depresją. Sandacz jest też lekkostrawny, jego mięso ma też niewiele cholesterolu. To ważne dla osób zmagających się z miażdżycą lub narażonych na udary i zawały.

Jak podawać sandacza?

Sandacza można przygotować na wiele sposobów, nadaje się do pieczenia, duszenia, gotowania czy smażenia. Świetnie smakuje w sosach, np. grzybowym, cytrynowym czy koperkowym. Najprościej przygotować filety ryby na parze z warzywami. Jego smak jest bardziej wyrazisty po usmażeniu. Nadaje się również do zapiekanek i sprawdza jako składnik risotta, kaszotta czy zup rybnych. Sandacz jest bogaty w witaminę D, a jej wchłanianie będzie lepsze, gdy połączymy ją z roślinnymi źródłami wapnia. Dlatego warto podać sandacza ze szpinakiem, brokułami czy migdałami.