Najlepsze jesienne śniadanie. Omlet cesarski z tymi owocami smakuje wybornie
Omlet cesarski, Kaiserschmarrn, nazywany też omletem szarpanym to jedno z bardziej znanych dań austriackich. Można go jeść przez cały rok, przepis jest prosty, ale właśnie teraz jest najlepszy. Dlaczego? Sekret to śliwki, które wyjątkowo podkreślają jego smak. Ten przepis w mig przeniesie cię do wiedeńskiej kawiarni.
13.09.2024 07:15
Każdy, kto wybiera się do Wiednia, ma krótką listę dań, których w tym mieście po prostu trzeba spróbować. Na pewno jest na niej sznycel i właśnie omlet cesarski. W stolicy Austrii jest on prawdopodobnie w kartach wszystkich kawiarni i restauracji, bo często podawany jest też jako deser.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiedeński wzór do naśladowania
Gdzie wybrać się w Wiedniu na omlet? Moja znajoma, która mieszka w tym mieście od lat, zawsze poleca Demel Cafe. Ta kawiarnia działa od setek lat, słynie z tego, ze bywała tu cesarzowa Sisi. To jeden z tych lokali, gdzie zawsze jest kolejka czekających na stolik. Wnętrze kawiarni zachwyca, a w dodatku w jednej z sal przez cały dzień przygotowywany jest na bieżąco omlet cesarski i można obserwować cały proces. Przyznaje, że odkąd spróbowałam tam tego omletu, to jest mój wzór i właśnie taki staram się odtworzyć w domu.
Porwany, ale nie krojony
Dlaczego ten omlet nazywa się też szarpany lub rwany? Ten puszysty, dość gruby placek, po prostu w trakcie smażenia rozrywa się na kawałki. Słowo "rozrywa" jest tu bardzo ważne. Można to zrobić widelcem czy szpatułką, ale nie nożem. Tradycyjne krojenie to dla Austriaków profanacja. Małe kawałki omletu są obsmażane z każdej strony, co nadaje mu wyjątkowego smaku. To go właśnie wyróżnia, bo składniki są podobne jak w przypadku każdego innego omletu, czyli jajka, mąka, mleko, cukier waniliowy i szczypta soli.
Omlet cesarski — przepis
Składniki:
- 3 jajka,
- 0,5 szklanki mleka,
- 0,5 szklanki mąki,
- szczypta soli,
- łyżeczka cukru wanilinowego,
- cukier puder do posypania,
- masło do wysmarowania patelni i smażenia owoców,
- 10 śliwek,
- cynamon, kardamon do smaku.
Sposób przygotowania:
- Śliwki umyj i wypestkuj. Połówki owoców przesmażaj na rozgrzanym maśle, dopraw do smaku cynamonem i kardamonem.
- Jajka ociepl do temperatury pokojowej, potem oddziel żółtka od białek. Białka ubij na sztywną pianę wraz ze szczyptą soli. W osobnej misce połącz mąkę oraz mleko.
- Gdy masa nie będzie miała już grudek, dodaj żółtka, cukier wanilinowy i dokładnie wymieszaj. Do powstałej masy dodaj ubite uprzednio białka i wymieszaj delikatnie masę przy pomocy łyżki, aby nie zniszczyć puszystej struktury.
- Na patelni rozgrzej masło i wlej przygotowana masę. Smaż na małym ogniu przez 5 minut, aż omlet delikatnie zarumieni się od dołu. Przewróć go przy pomocy łopatki na drugą stronę. Gdy już się zetnie, porwij go na mniejsze części.
- Porwane kawałki omletu przełóż na talerz i posyp cukrem pudrem. Podawaj z przygotowanymi śliwkami.