O niebo lepsze niż zwykłe mielone. Kotlety sarmackie to nowy hit w moim domu
Przygotowanie kotletów sarmackich było dobrą decyzją. Dzisiaj to właśnie one są jedną z ulubionych potraw mojej rodziny. Można więc powiedzieć, że polska tradycja szlachecka na dobre zadomowiła się w moim mieszkaniu. I kto by pomyślał, że będzie to kwestia kotletów i jednego nietypowego składnika!
08.07.2024 08:57
Prawdopodobnie nikt o zdrowych zmysłach nie wyobraża sobie polskiej kuchni bez różnego rodzaju kotletów. Odwieczny duet — schabowe i mielone — to jednak nie wszystko, na co było stać naszych przodków. W niektórych rejonach Polski popularne miały być także kotlety sarmackie. Prawda, że to brzmi... szlachetnie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pewnie zastanawiasz się nad tym, co tak naprawdę stanowi o wyjątkowości kotletów sarmackich. Czy jest to mięso? Nie, używam do przepisu mielonej łopatki wieprzowej, tak samo jak w przypadku zwykłych mielonych. To może przyprawy? Znowu pudło: w recepturze uwzględniam klasykę gatunku, czyli sól, pieprz, czosnek granulowany i natkę pietruszki. Wyjątkowość sarmackiej potrawy stanowi więc coś innego, a mianowicie: ziemniaki. Czyżby nagle stało się to nieco mniej "szlachetne"? Być może, ale nadal pyszne!
Przepis jest bardzo prosty i jeśli kiedykolwiek przygotowywałeś zwykłe mielone, to nie będziesz miał problemu ze wcieleniem go w życie. Pamiętaj tylko o jednym: żeby dać mi znać, czy kotlety sarmackie przyjęły się również w twoim domu!
Kotlety sarmackie — przepis
Składniki:
- 500 g mięsa mielonego z łopatki wieprzowej,
- 3 ziemniaki,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- 1 jajko,
- 2 łyżki bułki tartej,
- przyprawy: sól, pieprz, czosnek granulowany,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- olej do smażenia.
Panierka:
- bułka tarta,
- mąka,
- 1 jajko.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki obieram i gotuję w osolonej wodzie. Następnie rozgniatam je na purée.
- Mięso przekładam do dużego naczynia. Dodaję startą marchewkę, posiekaną cebulę i rozgniecione kartofle. Dorzucam natkę pietruszki, bułkę tartą i jajka, doprawiam i formuję kotlety.
- Panieruję najpierw w mące, a następnie w jajku i bułce tartej. Smażę z każdej strony na rozgrzanym tłuszczu i gotowe. Smacznego!