Rosną wszędzie przez całe lato, ale grzybiarze gardzą i nie zbierają. Grzyby lepsze od pieczarek ze sklepu
Tymi niezwykłymi grzybami naprawdę warto się zainteresować. Obficie porastają Polskę i całą Europę, ale mało osób wybiera się po nie do lasu. W lipcu możesz zebrać ich sporo, a po usmażeniu zorientujesz się, jak bardzo biją na głowę w smaku i konsystencji pieczarki z upraw.
08.07.2024 07:06
Chociaż większość z nas wybiera się na grzyby dopiero jesienią, to warto wiedzieć, że również latem wędrówka po lesie może zakończyć się pomyślnymi "łowami" i koszykami pełnymi dorodnych okazów. I nie chodzi tu wcale wyłącznie o pieprznika jadalnego, czyli popularne kurki. W polskich lasach można aktualnie znaleźć znacznie więcej smacznych i ciekawych grzybów, a wśród nich również bohaterkę dzisiejszego artykułu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pieczarki łąkowe — bo to je będziemy tu zachwalać — to grzyby niezwykłe w swej istocie. Ten gatunek rośnie na terenie całej Europy i wszystkich pozostałych kontynentach z wyłączeniem Antarktydy. Z jej poznania (a następnie znalezienia, zebrania, usmażenia i konsumpcji) płynie kilka wyraźnych korzyści, które za moment wymienimy.
Pieczarki łąkowe — charakterystyka
Podczas gdy człowiek intensywnie hoduje tzw. pieczarki dwuzarodnikowe, na obrzeżach polskich lasów bez problemu powinniśmy dać radę odnaleźć także pieczarki łąkowe. Są jadalne, ich białawe kapelusze osiągają średnicę do ok. 10 cm, mają ciemniejące blaszki, kilkucentymetrowe, dość grube trzony i charakterystyczny, grzybowy zapach. Grzyby te są rekordzistami w kwestii okresu rośnięcia. Intensywne opady deszczu mogą spowodować, że owocniki potrafią wyrosnąć dosłownie w ciągu jednego dnia.
Pieczarki łąkowe — warto na nie postawić
Według wielu doświadczonych grzybiarzy pieczarki łąkowe są znacznie lepsze od tych, które uprawia człowiek. Mają przyjemny smak i zapach, a podczas obróbki termicznej nie puszczają tyle samo wody, co pieczarki dwuzarodnikowe. Oczywiście uprawa tych drugich nie jest przypadkowa; pieczarki łąkowe bardzo szybko dojrzewają, ale mają też przez to króciutki okres do spożycia.
Mimo wszystko na pieczarki łąkowe warto postawić — są smaczne i zdrowe (regulują metabolizm glukozy, zawierają sporo witamin z grupy B i błonnika), a ponadto stanowią też dobry produkt pod względem kulinarnym. Kucharze lubią przygotowywać z nich m.in. farsz do pierogów. Może i ty się na to skusisz? Pamiętaj tylko o złotej zasadzie zbierania grzybów: decydujemy się tylko na te okazy, których jadalności jesteśmy w stu procentach pewni!