Ogórki po zbójnicku - przepis. Są dużo lepsze od tych tradycyjnych
Sezon na ogórki przyzwyczaił do tego, że jest to czas intensywnej pracy, związanej z przygotowaniem przetworów na zimę i możliwością zachwycania się smakiem tych warzyw w tej najlepszej, czyli surowej postaci. Jeśli zależy ci na tym, by przedłużyć najlepszy smak lata, to sięgnij po przepis na ogórki po zbójnicku. Podstawą są tu oczywiście świeże ogórki i marynata, do której wykorzystano kilka ciekawych składników.
17.07.2023 | aktual.: 17.07.2023 15:02
Jeśli sięgasz po popularne warzywa sezonowe, to z pewnością zależy ci na tym, by były to takie warzywa, które wyróżniają się smakiem, korzystnymi właściwościami i możliwością wykorzystania w kuchni. Dlatego też, to właśnie sezon na ogórki jest tak długo wyczekiwanym momentem w przeciągu całego roku. To właśnie wtedy przygotowuje się przetwory z ogórków. Najpopularniejsze są ogórki kiszone, ale będzie dobrze, gdy poznasz przepis na ogórki po zbójnicku. Jak sama nazwa wskazuje, to prawdziwe zbóje.
Ogórki po zbójnicku
Ogórki po zbójnicku to pyszna i pikantna przekąska, która zaskoczy twoje kubki smakowe. Jeśli jesteś fanem intensywnych i pikantnych smaków, ten przepis jest idealny dla ciebie. Ogórki zyskują nowe życie dzięki dodatkowi ostrej papryki mielonej oraz curry. Ich aromatyczny i pikantny smak sprawia, że są niezwykle smaczne i wyróżniają się spośród innych przysmaków. Spróbuj przygotować ogórki po zbójnicku i przekonaj się sam, jak smakują na twoich ulubionych kanapkach.
Przepis na ogórki po zbójnicku
Ich wyrazisty smak oczaruje cię i zapewni wyjątkowe doznania kulinarne. Wypróbuj ogórki po zbójnicku przepis i ciesz się pysznymi ogórkami w ciekawej formie, a zyskujący pikantną i aromatyczną nutę dzięki ostrej papryce mielonej oraz curry. To idealny dodatek do twojego ulubionego dania lub pyszna przekąska na każdą okazję.
Składniki:
- 2 średnie cebule,
- około 1,5 kg świeżych ogórków gruntowych,
- lekko czubata łyżka soli do przetworów.
Składniki zalewy:
- 330 g cukru,
- 375 ml octu spirytusowego,
- płaska łyżeczka ostrej papryki mielonej,
- 2 płaskie łyżeczki pieprzu świeżo zmielonego,
- curry - 2 płaskie łyżeczki,
- 2 czubate łyżeczki gorczycy.
Przygotowanie ogórków po zbójnicku
Przepis na ogórki po zbójnicku jest niezwykle prosty. Cały proces, wliczając w to moczenie ogórków i następnie pasteryzowanie słoików, zajmie ci kilka godzin. Jednak, dla efektu końcowego, warto jest sięgnąć po ten sprawdzony przepis na ogórki. Będziesz mógł zachwycać się ich smakiem o każdej porze roku.
- Przygotuj świeże ogórki, które wcześniej zerwałeś lub namocz te zakupione na rynku lub w sklepie w zimnej wodzie przez 2-3 godziny.
- Dokładnie umyj i osusz ogórki. Możesz je obrać, ale w przypadku przetworów z ogórkami po zbójnicku nie jest to konieczne.
- Pokrój cebulę na piórka. Wrzuć ogórki i cebulę do miski lub garnka, posól je solą kamienną niejodowaną i odstaw na 2 godziny.
- W garnku zagotuj wszystkie składniki na zalewę: ocet, cukier, przyprawę curry, pieprz mielony, gorczycę oraz ostrą paprykę mieloną.
- Dokładnie wymieszaj i odstaw do lekkiego przestudzenia.
- Przygotuj słoiki o pojemności około 315 ml. Wsyp do nich ciasno pokrojone ogórki wraz z cebulą. Jeśli ogórki puściły soki, odłóż je na później.
- Zalej słoiki jeszcze ciepłą zalewą. Jeśli zalewy trochę zabraknie, uzupełnij słoiki sokami, które wcześniej puściły ogórki i cebula podczas leżakowania w soli.
- Pasteryzuj słoiki przez około 8 minut. Woda w garnku powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury zalewy. Smacznego!