Osoby z tymi objawami powinny uważać na jajka. Mogą poważnie zaszkodzić
Dietetycy od lat podkreślają, że niewiele jest produktów spożywczych, które miałyby tak bogaty skład odżywczy jak jajka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie nawet do 10 jaj tygodniowo. Są jednak pewne grupy osób, które powinny ograniczyć lub całkowicie wykluczyć jajka z diety.
28.03.2024 18:32
Dzięki zawartości luteiny chronią wzrok, a przez to, że są bogate w witaminę D, wzmacniają kości i zęby. Są również źródłem witamin A, B12 i selenu, dzięki czemu korzystnie wpływają na odporność organizmu. Niestety nie każdy może cieszyć się dobrodziejstwem jajek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto nie powinien jeść jajek?
Dietetyk Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, Joanna Mamuszka wskazała w materiale opublikowanym na stronie przychodni, że na jajka bardzo często występują nietolerancje. W takim przypadku oczywiste jest, że należy unikać ich spożywania. Ponadto specjalistka wskazuje, że za wykluczeniem jajek z diety przemawia również alergia na białko jajka kurzego.
Kolejnym przeciwwskazaniem do spożywania jajek są choroby autoimmunologiczne. Osoby cierpiące m.in. na: reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżycę, choroby zębów i dziąseł powinny do minimum ograniczyć spożycie jajek, gdyż mogą one zwiększać stany zapalne i nasilać objawy tych chorób.
Zobacz także
Czy jajka podnoszą cholesterol?
Barbara Wojda oraz Zofia Chwojnowska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wyjaśniają w jednym z materiałów opublikowanych na stronie NCEŻ, dlaczego zdrowe osoby nie powinny obawiać się cholesterolu z jajek.
"Cholesterol zawarty w jajach, w większości przypadków, nie wpływa na poziom cholesterolu we krwi tak jak tłuszcze nasycone czy tłuszcze trans, tak często obecne w słodyczach i ciastkach. Żółtko jaja ma bardzo korzystny stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do cholesterolu i odpowiednią ilość fosfolipidów, przez co zjedzenie nawet 2-3 sztuk jaj dziennie nie powoduje u zdrowego dorosłego człowieka wzrostu cholesterolu. Aktualne badania wskazują, że spożycie jaj – jako części zdrowej, zbilansowanej diety – nie zwiększa znacząco poziomu cholesterolu u większości zdrowych ludzi, w tym dzieci" – czytamy.
Osoby cierpiące na choroby układu krążenia czy też z dużym stężeniem cholesterolu we krwi powinny ograniczyć spożycie cholesterolu pokarmowego, ale to zalecenie obejmuje w głównej mierze tłuste mięso i generalnie tłuszcz zwierzęcy oraz wysoko przetworzone słodycze (ze względu na obecne w nich tłuszcze trans). W przypadku jajek warto skonsultować się z lekarzem.
Jajka a cukrzyca i problemy z wagą
Fachowa nomenklatura wskazuje, że nie ma silnych dowodów naukowych, które wskazywałyby na związek między spożyciem jajek a ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej podnosi, że umiarkowane spożycie, tj. jednego jajka dziennie nie zwiększa ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Co jednak istotne, należy zwracać uwagę na to, co ląduje na talerzu obok jajka (majonez i inne sosy, pieczywo z masłem czy boczek).
Produkty te są kaloryczne, a więc na diecie redukcyjnej, którą zwykle stosują osoby odchudzające się, mogą szybko "wyczerpać" określony kaloryczny limit. Produkty te nie są też wskazane w diecie diabetyków. Ponadto cukrzycy i osoby na diecie odchudzającej powinny unikać smażonych jajek, a sięgać po te gotowane na twardo lub na miękko, albo sadzone na parze.