PoradyŁatwo rozpoznasz dodatek owadów w produkcie. Koniecznie zwróć uwagę na jedno

Łatwo rozpoznasz dodatek owadów w produkcie. Koniecznie zwróć uwagę na jedno

Pyszności źródło Canva/Pixabay
Pyszności źródło Canva/Pixabay
17.02.2023 10:04, aktualizacja: 17.02.2023 14:14

Jadalne owady to ostatnio temat na czasie. W niektórych marketach już można zakupić suszone owady, czy mąkę ze świerszczy. Co prawda, zdania w tej kwestii, są podzielone, ale czy wiesz, że owady w produktach spożywczych są już obecne od dobrych kilku lat? Jak czytać etykiety, by się o tym przekonać?

Owady w produktach - możesz je jeść i o tym nie wiedzieć

Spożywanie owadów, na pewno wywołuje obrzydzenie. Okazuje się jednak, że większość osób spożywa je nieświadomie i to w wielu popularnych produktach spożywczych. Czy unijna zgoda na zastosowanie takich składników, jeszcze bardziej napędzi i tak już kontrowersyjną machinę? Wszystko na to wskazuje. Już od lat, popularna żywność była barwiona koszenilą, czyli popularnym barwnikiem, który pochodzi z owadów. Obecnie wchodzimy w nową fazę, przez co mąka ze świerszczy może być minimalnie wykorzystywana np. do pieczywa.

Owady w produktach - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube emce i Canva.com
Owady w produktach - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube emce i Canva.com

Wykaz Unii Europejskiej obejmuje trzy rodzaje owadów. Już niedługo, bo na początku marca 2023, owady w produktach będą jeszcze bardziej powszechne, bo dozwolone będzie użycie larwy pleśniakowca lśniącego. Coraz bardziej popularna mąka ze świerszczy ma stanowić dodatek do pieczywa, batonów zbożowych, ciasteczek, zup, czy przetworów mięsnych. Oprócz świerszczy, do użytku dopuszczone zostały również: mącznik młynarek oraz szarańcza wędrowna. Jak w związku z tym rozpoznać produkty z ich zawartością?

Jak uważnie czytać etykiety produktów spożywczych?

Czy naprawdę wiesz, co jesz? Okazuje się, że owady w produktach są z nami obecne od dobrych kilku lat. Świetny przykład stanowi tu wspomniana wcześniej koszenila, czyli ciemnoczerwony barwnik, który pozyskuje się z wysuszonych i zmielonych owadów - czerwców kaktusowych. Ten barwnik, na etykiecie produktu, zawsze jest oznaczony jako E120. Stosuje się ją do barwienia wędlin, przetworów rybnych, cz kiełbas, a także w przemyśle kosmetycznym. A jak będą oznaczane nowe produkty z owadów? To jeszcze nie zostało ściśle sprecyzowane.

Koszenila - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube mkrzaczkowski
Koszenila - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube mkrzaczkowski

Na szczęście, w Polsce, póki co jest niewiele tego typu produktów. Jednak zgoda Komisji Europejskiej może otworzyć drogę do testowania i produkcji nowych produktów spożywczych. Jak podkreślają eksperci, dodatek owadów ma mieć sproszkowaną formę, aby jak najbardziej zminimalizować obrzydzenie konsumentów.

Co powiesz na naprawdę smaczną przekąskę? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na bochenek chleba z serami i oliwkami:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także