PrzepisPrzekąskiPiekę na obiad, potem kroję na kanapki. Przepis wziąłem z zeszytu babci

Piekę na obiad, potem kroję na kanapki. Przepis wziąłem z zeszytu babci

Jest soczysty, idealnie doprawiony i bardzo łatwo się go przyrządza. Ten pieczony schab służy mi zarówno jako obiad, jak i wędlina na kanapki. Babcia wiedziała, co robi, a w zeszycie zapisała wszystkie niezbędne wskazówki.

Wędlina kanapkowa, którą możesz zrobić w domu
Wędlina kanapkowa, którą możesz zrobić w domu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Angelika Heine

11.12.2024 09:31

Robiąc zakupy, coraz częściej doznaję tego samego uczucia. Mam dość przepłacania za kiepskiej jakości wędliny. Co więcej, dawno już nadużyte przez producentów zaufanie zmusza mnie do mozolnego wertowania spisów składników na opakowaniach. To dlatego przepis, który niedawno odnalazłem, trafił mi się w idealnym momencie. Domowa wędlina najwyższej jakości? Idealnie balansująca między kruchością a soczystością? A dodatkowo pomysł na smaczny obiad, którym będą się zajadali wszyscy domownicy? Tak, to brzmi rewelacyjnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przepis na pieczony schab mojej babci nie jest ani czasochłonny, ani specjalnie skomplikowany. Jak to zwykle bywa, kwestia sukcesu polega na odpowiednim dobraniu mięsa i składników. W przypadku tego pieczonego schabu postawiono na prostotę, o czym za moment się przekonasz.

Pieczony schab na obiad i na kanapki

Składniki:

  • 1 kg dobrej jakości schabu,
  • 2 łyżki masła klarowanego,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 1/3 łyżeczki pieprzu,
  • 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki,
  • ½ łyżeczki majeranku.

Sposób przygotowania:

  1. Pierwszy krok to wybór odpowiedniego mięsa. Pamiętaj, by decydować się na schab, którego tłuszcz jest wyraźnie biały, a reszta – błyszcząca, delikatnie wilgotna. Takie mięso najpierw myję, oczyszczam z większym błonek, a potem osuszam ręcznikiem papierowym.
  2. Wszystkie przyprawy (sól, pieprz, paprykę, majeranek i przepuszczony przez praskę czosnek) mieszam, a potem nacieram nimi schab.
  3. Zabezpieczam mięso folią i chowam do lodówki na kilka godzin.
  4. Po tym czasie wyjmuję je, odczekuję co najmniej 45 minut (by z powrotem osiągnęło temperaturę pokojową), zdejmuję folię i wkładam do natłuszczonego naczynia żaroodpornego.
  5. Piekę pod przykryciem przez godzinę w 180°C. W tym czasie kilka razy polewam mięso płynem zebranym w naczyniu. Gotowe!

Wybrane dla Ciebie