NewsyPij kranówkę zamiast wody butelkowanej. Dietetyk wskazuje, jak dużo zaoszczędzisz

Pij kranówkę zamiast wody butelkowanej. Dietetyk wskazuje, jak dużo zaoszczędzisz

Według Michała Wrzoska kranówka jest lepsza od wody butelkowanej, fot. YouTube
Według Michała Wrzoska kranówka jest lepsza od wody butelkowanej, fot. YouTube
Joanna Bogiel-Jażdżyk

30.04.2023 21:30, aktual.: 01.05.2023 02:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Woda zaspokaja pragnienie i jest konieczna do przebiegu podstawowych procesów życiowych. Nawet niewielkie odwodnienie daje objawy w postaci osłabienia oraz pogorszonego samopoczucia. Zazwyczaj wybieramy wodę butelkowaną. Jej ceny są różne, ale zakup wody mineralnej w butelkach to dość duży wydatek. Znany dietetyk zaleca więc picie zwykłej kranówki.

Według specjalistów, aby utrzymać optymalny stan nawodnienia organizmu, powinniśmy wypijać dziennie 1 litr wody na każde 30 kg masy ciała. Oczywiście, zapotrzebowanie organizmu na wodę zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury i wzmożoną aktywnością fizyczną. Przyjmijmy jednak, że w przypadku osoby ważącej 70 kg to około 2 litrów dziennie. Dietetyk Michał Wrzosek zdecydował się obliczyć, ile miesięcznie kosztuje picie butelkowanej wody mineralnej. Na przykład do swojej symulacji wybrał popularną Cisowiankę.

Butelkowana woda mineralna - Pyszności; źródło: Adobe
Butelkowana woda mineralna - Pyszności; źródło: Adobe

Kranówka lepsza od wody butelkowanej? Michał Wrzosek radzi

Butelka Cisowianki o pojemności 1,5 litra to średnio koszt 1,99 zł. Jeśli przyjąć, że dziennie wypijamy 2,1 l wody, to miesięcznie ok. 65 litrów. Oznacza to, że koszt jej zakupu w skali miesiąca wyniesie około 85 zł. Jednak, jak przekonuje dietetyk, można łatwo i bez wysiłku zaoszczędzić. Wystarczy jedynie przerzucić się na... wodę z kranu.

Specjalista od zdrowej diety obliczył wysokość oszczędności na podstawie ceny warszawskiej kranówki. Za zużycie 1000 litrów wody w stołecznych kranach trzeba obecnie zapłacić 4,29 zł. Oznacza to, że zalecane 2 litry dziennie to koszt zaledwie 30 groszy!Przyznacie, że różnica jest niebagatelna, bo w portfelu, w skali miesiąca, zostaje ponad 80 zł.

Woda kranówka oficjalnie jest uznawana jako zdatna do picia. Jednak jej smak może czasami zniechęcać. Dlatego jeśli chcecie pić wodę z kranu, warto najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie filtry. Wtedy będziecie mieć pewność, że będzie smaczna i przede wszystkim zdrowa.

Szukasz pomysłu na niebanalny obiad, ugotuj zupę cytrynowo-rybną:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także