Pij ten napój, gdy mało się ruszasz. Pomoże ci zniwelować skutki siedzącego trybu życia
Kolejne badania potwierdzają pozytywny wpływ spożywania kawy na organizm. Tym razem sprawdzono, jak napój ten wpłynąć może na stan zdrowia osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Wyniki są obiecujące, ale sami naukowcy wskazują, że konieczne są dalsze badania. Co warto podkreślić, kawa nie zastąpi aktywności fizycznej.
29.06.2024 | aktual.: 29.06.2024 19:05
Celem badań była ocena powiązania siedzącego trybu życia i spożycia kawy ze śmiertelnością z powodu chorób ogólnych i chorób układu krążenia wśród dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Wyniki wskazują, że siedzenie dłużej niż sześć godzin dziennie i niespożywanie kawy było silnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn ogólnych i chorób układu krążenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe badania dotyczące kawy. Pij, jeśli mało się ruszasz
Osoby niepijące kawy, które siedziały sześć godzin dziennie lub dłużej, były o 58 procent bardziej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny niż osoby spożywające kawę i siedzące mniej niż sześć godzin dziennie – tak wynika z badań opublikowanych w kwietniu 2024 r. w czasopiśmie "BMC Public Health". W badaniu wykorzystano dane prawie 11 tysięcy osób, które zebrane zostały w latach 2007–2018 w ramach Krajowego Badania Zdrowia i Żywienia (NHANES) prowadzonego przez Krajowe Centrum Statystyk Zdrowia w USA.
A co jeśli ktoś dużo siedzi i pije kawę? Huimin Zhou, badaczka z Uniwersytetu Soochow w Chinach i główna autorka badania, wskazała w rozmowie z "The Washington Post", że osoby prowadzące siedzący tryb życia i pijące kawę miały o 24 procent niższe ryzyko zgonu w porównaniu do osób, które siedziały ponad sześć godzin i kawy nie piły.
Aktywność fizyczna jest ważna. Kawa jej nie zastąpi
Naukowcy, głównie z Soochow University w Suzhou w Chinach, wskazują w badaniach, że siedzenie dłużej niż osiem godzin dziennie może wiązać się z wyższym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny o 46 proc. i większym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia o 79 proc. w porównaniu z osobami siedzącymi mniej niż cztery godziny dziennie.
Ponadto u osób, które piły najwięcej kawy, czyli ponad dwie filiżanki dziennie, ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było mniejsze o 33 proc., a ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia o 54 proc. w porównaniu z osobami niepijącymi kawy. W swoim podsumowaniu naukowcy zauważyli jednak, że "biorąc pod uwagę fakt, że kawa jest złożonym związkiem, konieczne są dalsze badania".
Warto mieć na względzie, że kawa nie wyeliminuje negatywnych skutków siedzącego trybu życia. A tych jest niestety sporo. Amerykański Instytut Badań nad Rakiem (American Institute for Cancer Research) ostrzega m.in. przed rakiem jelita grubego, piersi i przełyku. Przypomina też, że siedzący tryb życia związany jest z większym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.
Źródła:
- https://www.washingtonpost.com/wellness/2024/06/17/coffee-health-benefits-comparison/
- https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-024-18515-9