Pilny komunikat. Wyrzuć szybko te produkty z kuchni, bo mogą być szkodliwe
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące trzech akcesoriów kuchennych. Jak wynika z komunikatu, z przyborów mogą przedostawać się do żywności substancje niebezpieczne dla człowieka. Zdecydowano więc o wycofaniu produktów z rynku.
15.02.2024 | aktual.: 15.02.2024 16:43
System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) poinformował GIS, że korzystanie z przyborów wskazanych w komunikacie może być niebezpieczne dla zdrowia. To ze względu na niezgodność, która polega na migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych z wyrobu do kontaktu z żywnością. Jak tłumaczy Inspektorat, pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia i nie powinny znajdować się w żywności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostrzeżenie GIS: przybory kuchenne wycofane ze sprzedaży
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PRODUKTU:
- produkt: 7410500, Zestaw przyborów kuchennych (3 sztuki),
- numer partii: Q 116784,
- kod kreskowy: 8003512787676,
- Importer: Pengo SpA Italy Via A. Pigafetta n°3, Bassano del Grappa (VI), 36061,
- Dystrybutor w Polsce: Action Logistic Poland Sp. z o. o., ul. Wojewódzka 10, 40-026 Katowice.
Jak wynika z treści ostrzeżenia, dystrybutor w Polsce, tj. sieć dyskontów Action podjął działania w celu poinformowania odbiorców o możliwym zagrożeniu oraz wycofania artykułów ze sprzedaży. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania wskazanych w komunikacie kuchennych przyborów. Ponadto dystrybutor poinformował, że w przypadku posiadania artykułu o wskazanym wyżej numerze partii, należy przestać go używać i zwrócić go do sklepu Action.
GIS ostrzega. Pierwszorzędne aminy aromatyczne w sprzęcie kuchennym. Co to znaczy?
Sanepid wskazuje, że pierwszorzędowe aminy aromatyczne należą do substancji chemicznych uznanych za rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze. W opakowaniach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością mogą występować jako pozostałości monomerów. Urząd tłumaczy, że to również produkty rozkładu barwników azowych, a także produkty hydrolizy izocyjanianów w wielowarstwowych foliach z tworzyw sztucznych (laminaty).
"Najczęściej badanymi przez sanepid produktami są wyroby kuchenne z poliamidu (nylonu), takie jak różnego rodzaju łyżki, widelce, łopatki, chochelki i ubijaki. Oznaczony poziom zawartości sumy uwalnianych pierwszorzędowych amin aromatycznych nie powinien przekraczać limitu określonego w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 10/20011 z dnia 14.01.2011" - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.