Goście nie będą mogli się nachwalić. Zrób placki ziemniaczane jak Tomasz Jakubiak
Placki ziemniaczane doczekały się miana kultowych. To proste, ale też doskonale komponujące się z wieloma dodatkami danie. O tym, jak uczynić je jeszcze bardziej wybitnym opowiedział Tomasz Jakubiak, kucharz i autor książek kulinarnych.
11.05.2023 | aktual.: 11.05.2023 19:17
Plackami ziemniaczanymi zajadamy się w przeróżnych kombinacjach - z sosami mięsnymi czy warzywnymi, podajemy je jako dodatek do pieczonych ryb, czy pałaszujemy wyłącznie z kleksem kwaśnej śmietany. Są również fascynaci połączenia ziemniaczanego placka z cukrem. Każda z tych wariacji wymaga jednak, by przygotowany placuszek był idealnie chrupiący i miał złocisty kolor. Patentami na idealne placki ziemniaczane pochwalił się Tomasz Jakubiak na swoim kanale na platformie YouTube.
Chrupiące placki ziemniaczane Jakubiaka. W czym tkwi ich sekret?
Tomasz Jakubiak w programie "Sztuka Mięsa" zaproponował nietypowy sposób na przyrządzenie placków ziemniaczanych. Dla strażników klasycznych receptur zaskoczeniem może być, że znany kucharz nie dodał do masy mąki, a ziemniaki starł na grubych oczkach. Postawił też na nietypowy składnik, który - w jego opinii - nada placuszkom lekko słodkiego smaku.
Ponadto, do startych ziemniaków dodaje posiekaną świeżą kapustę, konkretniej stożkową, która charakteryzuje się delikatnym, słodkim smakiem. W masie na placki na próżno szukać mąki - całość spajają wyłącznie jajka. Kucharz wyjaśnia, że ziemniaki są wysokoskrobiowe, więc mąka nie jest niezbędnym składnikiem placuszków. Całości aromatu dodaje odrobina listków świeżego tymianku. Do tego sól i pieprz.
Placuszki - według Jakubiaka - najlepiej jest smażyć na oleju rzepakowym, nalewając go na tyle na patelnię, by placki podczas smażenia, przynajmniej do połowy, były w nim zanurzone. Bardzo ważna jest także temperatura tłuszczu - jeśli będzie zbyt niska, placuszki pochłoną olej i staną się miękkie, gumowate i tłuste. Za wysoka natomiast może spowodować, że szybko się przypalą. Przed smażeniem więc, warto wrzucić na patelnię odrobinę przygotowanej masy - jeśli zacznie skwierczeć, to znaczy, że tłuszcz ma odpowiednia temperaturę.
Triki Jakubiaka na idealne placki ziemniaczane
Jakubiak zdradził więcej przepisów na idealne placki ziemniaczane. To, co nie zmienia się we wszystkich proponowanych przez niego recepturach, to ścieranie ziemniaków na grubych oczkach. Według jego opinii, właśnie tak przygotowane warzywa sprawią, że finalnie placki będą bardziej chrupiące. By nadać im bardziej wyrazisty smak i aromat, kucharz do masy dodaje odrobinę startego parmezanu. Ser zacznie topić się podczas smażenia, co nadal placuszkom przyjemnej, lekko aksamitnej konsystencji.
Jakubiak poleca również ubić na sztywno białka jajek przed dodaniem ich do masy, co nada nieco puszystości placuszkom. Kolejnym sekretnym składnikiem placków Jakubiaka jest... kwaśna śmietana, która sprawi, że będą delikatniejsze. Takie połączenie składników gwarantuje, że placki ziemniaczane będą bosko chrupiące z zewnątrz i nieziemsko lekkie w środku. Wypróbujcie ten przepis.
Składniki:
- 1,5 kg ziemniaków typu C
- 1 łyżka kwaśnej śmietany 12% lub 18%
- 1 duża cebula
- 3 jajka
- 3 łyżki mąki
- olej rzepakowy do smażenia
- pieprz, sól do smaku
- natka pietruszki
- ser parmezan tarty (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Cebulę i ziemniaki obierz, i zetrzyj je na tarce o grubych oczkach. Posiekaj natkę pietruszki.
- Od żółtek oddziel białka i ubij je na sztywną pianę.
- Odciśnij nadmiar wody z warzyw. Do tak przygotowanych dodaj żółtka, przesianą mąkę, śmietanę oraz posiekaną pietruszkę, sól i pieprz (opcjonalnie starty parmezan).
- Dokładnie wymieszaj całość i na końcu dodaj ubite na sztywno białka jaj. Połącz je delikatnie z masą.
- Masę nakładaj na rozgrzany tłuszcz łyżeczką. Placki smaż na rumiany kolor z dwóch stron, a następnie odkładaj je na ręcznik papierowy.
Wypróbuj również przepis na ziemniaki po góralsku: