Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj. Są cenniejsze niż ci się wydaje
03.04.2024 10:40, aktual.: 03.04.2024 11:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Resztki jedzenia nie zawsze powinny trafiać do kosza na śmieci. Wiele z nich jesteśmy w stanie jeszcze wykorzystać — i to naprawdę efektywnie. To nie tylko kwestia sprzeciwu wobec marnotrawstwa jedzenia, ale również solidna ulga dla domowego budżetu!
W internecie nie jest trudno odnaleźć informacje o ilości marnowanej żywności w Polsce. Według danych udostępnionych przez Banki Żywności przeciętny Kowalski wyrzuca rocznie 75 kilogramów jedzenia. Być może skala krajowa zrobi na tobie większe wrażenie. Co roku w Polsce marnuje się niemal 5 milionów ton jedzenia. Na świecie jest to około 1,3 miliarda ton żywności rocznie. Kosmos, prawda?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To, w jakim stopniu poważnie podejdziemy do tej przykrej kwestii, to sprawa indywidualna. Należy jednak brać pod uwagę, że zmiana zaczyna się od małych kroczków. Być może to, że to właśnie w domach marnuje się większość wspomnianej żywności, przemówi do ciebie bardziej, niż liczby. A może jeszcze lepiej zrobią to przykłady tego, jak w prosty i bezproblemowy sposób można wykorzystać niektóre resztki jedzenia?
Cenne resztki. Nie wyrzucaj — wykorzystaj!
Poniżej prezentujemy kilka przykładów na to, że wykorzystywanie resztek jedzenia nie musi być procesem "na siłę". To naprawdę ciekawe pomysły na efektywne spożytkowanie tego, co w normalnych okolicznościach prawdopodobnie wylądowałoby w koszu na śmieci.
- Kawałki chleba. Z czerstwego pieczywa możesz sporządzić bułkę tartą, ale nie tylko. To również idealny surowiec na grzanki, tosty francuskie lub zapiekankę. Kliknij tu, żeby poznać więcej pomysłów.
- Resztki ziół. Musisz wiedzieć, że pesto to nie tylko bazylia, ale także inne składniki. Również te nieco zwiędłe czy wysuszone. "Oklapnięta" kolendra czy pietruszka mogą — w połączeniu z oliwą — zyskać w ten sposób nowe życie.
- Skórki parmezanu. Większość z nas pozbywa się ich bez mrugnięcia okiem. Gdyby widział to jakiś włoski kucharz, gorzko by nad tym zapłakał. Z takich skórek przyrządza się m.in. przyprawę do zup i risotto.
- Skórki z cytrusów. Możesz z nich przygotować środek czyszczący (w połączeniu z octem), ale nie tylko. Prawdziwi zwolennicy zasad "zero waste" przyrządzają z nich np. olejek. Wystarczy zalać skórki pomarańczy oliwą z oliwek, odstawić na miesiąc, a następnie przecedzić.
- Kości. Doświadczeni kucharze wiedzą, że to właśnie w tej części mięsa kryje się najlepsza baza do gotowania aromatycznych i gęstych bulionów. Do tego samego można wykorzystać resztki z obróbki ryb. Nie warto ich wyrzucać!