Polacy depczą zamiast zbierać. Można jeść nawet na surowo albo udusić na maśle
Przyznaję, że nigdy nie zbierałam tych grzybów. Jednak to był błąd i w tym roku zwrócę na nie baczną uwagę. Mają niezwykły zapach, a w środku mleczko. Warto się przekonać, bo smak jest niepowtarzalny. Mleczaja smacznego, nazywanego też krówką, można nawet spróbować na surowo.
08.07.2024 11:54
Mleczaj smaczny znany jest również jako rydz czerwony, surojadka, mleczaj czy mleczak krówka. Należy do gatunku grzybów gołąbkowatych. Wielu grzybiarzy jednak nazywa go po prostu "krówką", bo po przekrojeniu lub uszkodzeniu, wylewa się z niego biała, gęsta wydzielina przypominająca gęste mleko. Na początku jest białe, jednak potem przybiera brązową barwę.
Bez pomyłki
Tego grzyba trudno pomylić z innymi niejadalnymi czy trującymi gatunkami. Wszystko przez charakterystyczny zapach, który niektórym kojarzy się z zapachem ryb, a szczególnie śledzi. Jego kapelusz ma rozmiar ok. 15 cm, a kolor jest jasno-brązowy lub orzechowy podobnie jak gruby trzon. Starsze grzyby mają pomarańczowo-czerwoną lub kasztanowo-brązową barwę. Blaszki pod kapeluszem krówki są gęsto ułożone. Miąższ mleczaja jest gęsty i twardy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uwaga na mleczko
Mleczaja smacznego można znaleźć od czerwca do października w lasach liściastych i iglastych. Najczęściej rośnie pod bukami, dębami, grabami, osikami, świerkami, sosnami. Krówkę trzeba zbierać ostrożnie i delikatnie układać w koszu, aby jej nie uszkodzić, bo wtedy wypływające mleczko może zachlapać inne grzyby. Nie jest to popularny gatunek grzybów jadalnych. Tak jak i inne zawiera dużo białka roślinnego oraz węglowodanów.
Nie obawiaj się zapachu
Zniechęca cię rybny zapach krówki? Znika on po obróbce cieplnej, wówczas grzyb może stać się przysmakiem. Tak, jak i inne gatunki można go smażyć, dusić, gotować i marynować. To także jeden z nielicznych grzybów, który można nawet jeść na surowo, po prostu oprószone solą. Przed smażeniem warto zdjąć skórkę z kapeluszy, bo podczas smażenia robi się twarda.