InspiracjePolacy depczą zamiast zbierać. Można jeść nawet na surowo albo udusić na maśle

Polacy depczą zamiast zbierać. Można jeść nawet na surowo albo udusić na maśle

Lepiej nie omijać tego grzyba w lesie.
Lepiej nie omijać tego grzyba w lesie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

08.07.2024 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przyznaję, że nigdy nie zbierałam tych grzybów. Jednak to był błąd i w tym roku zwrócę na nie baczną uwagę. Mają niezwykły zapach, a w środku mleczko. Warto się przekonać, bo smak jest niepowtarzalny. Mleczaja smacznego, nazywanego też krówką, można nawet spróbować na surowo.

Mleczaj smaczny znany jest również jako rydz czerwony, surojadka, mleczaj czy mleczak krówka. Należy do gatunku grzybów gołąbkowatych. Wielu grzybiarzy jednak nazywa go po prostu "krówką", bo po przekrojeniu lub uszkodzeniu, wylewa się z niego biała, gęsta wydzielina przypominająca gęste mleko. Na początku jest białe, jednak potem przybiera brązową barwę.

Bez pomyłki

Tego grzyba trudno pomylić z innymi niejadalnymi czy trującymi gatunkami. Wszystko przez charakterystyczny zapach, który niektórym kojarzy się z zapachem ryb, a szczególnie śledzi. Jego kapelusz ma rozmiar ok. 15 cm, a kolor jest jasno-brązowy lub orzechowy podobnie jak gruby trzon. Starsze grzyby mają pomarańczowo-czerwoną lub kasztanowo-brązową barwę. Blaszki pod kapeluszem krówki są gęsto ułożone. Miąższ mleczaja jest gęsty i twardy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwaga na mleczko

Mleczaja smacznego można znaleźć od czerwca do października w lasach liściastych i iglastych. Najczęściej rośnie pod bukami, dębami, grabami, osikami, świerkami, sosnami. Krówkę trzeba zbierać ostrożnie i delikatnie układać w koszu, aby jej nie uszkodzić, bo wtedy wypływające mleczko może zachlapać inne grzyby. Nie jest to popularny gatunek grzybów jadalnych. Tak jak i inne zawiera dużo białka roślinnego oraz węglowodanów.

Nie obawiaj się zapachu

Zniechęca cię rybny zapach krówki? Znika on po obróbce cieplnej, wówczas grzyb może stać się przysmakiem. Tak, jak i inne gatunki można go smażyć, dusić, gotować i marynować. To także jeden z nielicznych grzybów, który można nawet jeść na surowo, po prostu oprószone solą. Przed smażeniem warto zdjąć skórkę z kapeluszy, bo podczas smażenia robi się twarda.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także