Polacy jedzą te ogórki na kilogramy. Nie mają świadomości, jak sobie szkodzą

Polacy jedzą te ogórki na kilogramy. Nie mają świadomości, jak sobie szkodzą

Ogórki konserwowe - czy na pewno są bezwzględnie zdrowe?
Ogórki konserwowe - czy na pewno są bezwzględnie zdrowe?
Źródło zdjęć: © Canva | Studio Japan
05.02.2024 10:43

Ogórki konserwowe to produkt spożywczy, który ma dwie twarze. Z jednej strony to wspaniałe właściwości prozdrowotne; z drugiej — coś jeszcze, o czym nie powinniśmy zapominać. Dzisiaj chcemy to podkreślić.

Ogórki konserwowe, znane i lubiane przez wielu jako dodatek do kanapek, to warzywo pełne niespodzianek. Choć mogą wydawać się zwykłym dodatkiem do potraw, skrywają w sobie wiele cennych właściwości. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu, co kryje w sobie ten popularny składnik wielu dań, jakie są różnice między ogórkami konserwowymi a kiszonymi, a także jakie korzyści odżywcze oferują. Czy warto zatem częściej sięgać po te ogórki?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogórki konserwowe — wartości odżywcze

Chociaż ogórki konserwowe mają krótszą historię niż ogórki kiszone, zdobywają coraz większą popularność. Są marynowane w specjalnej mieszance składającej się z wody, octu, cukru, soli i różnych przypraw, co nadaje im niepowtarzalny, wyrazisty smak. Ale to nie tylko walory kulinarne wyróżniają ogórki konserwowe. Posiadają one również cenne wartości odżywcze. Przyjrzyjmy się zatem, jakie substancje dostarczają nam te ogórki i do jakich potraw najlepiej je dodawać.

Pod względem odżywczym ogórki konserwowe, podobnie jak kiszone, są prawdziwym skarbem. Zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak błonnik pokarmowy, witaminy A, C, D, E, witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak magnez, miedź, wapń, fosfor, żelazo, cynk i fluor. Dodatkowo wykazują działanie alkalizujące, co oznacza, że pomagają przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadową.

Ogórki konserwowe mają również wady
Ogórki konserwowe mają również wady© Canva | PhotoMIX-Company

Ogórki konserwowe niestety nie dla wszystkich

Niestety, w przeciwieństwie do ogórków kiszonych, ogórki konserwowe nie posiadają właściwości probiotycznych. Warto również zauważyć, że są one bogatszym źródłem cukru, który jest używany do przygotowania marynaty, często w dużych ilościach. To sprawia, że są one bardziej kaloryczne i mają wyższy indeks glikemiczny, co oznacza, że po spożyciu ogórków konserwowych poziom glukozy we krwi szybciej wzrasta. Dlatego osoby z cukrzycą lub te, które dbają o swoją sylwetkę, powinny zachować ostrożność przy spożywaniu tych ogórków.

Powyższe nie zmienia faktu, że ogórki konserwowe to nie tylko smaczny dodatek, ale także wszechstronny składnik. Wypróbuj je w różnych potrawach i eksperymentuj w kuchni, aby odkryć ich pełny potencjał!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także