NewsyPolacy nagminnie popełniają błąd. Tak przygotowane jajko traci prawie wszystkie wartości

Polacy nagminnie popełniają błąd. Tak przygotowane jajko traci prawie wszystkie wartości

O tym, że jajka są bardzo zdrowe i można jeść je nawet codziennie, już nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak czy zawsze są bogate w wartości odżywcze i witaminy? Otóż nie i sami mamy na to największy wpływ. Wszystko zależy od tego, jak je przygotujemy.

Na miękko czy na twardo? Oto jest pytanie.
Na miękko czy na twardo? Oto jest pytanie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

03.10.2024 12:35

Jajka to nie tylko źródło białka, ale także witamin takich jak A, D, K czy B12. Nie brak w nich potasu, cynku, czy kwasu foliowego. W jajkach znajdziemy również sporo dobrze przyswajalnego żelaza. Jednak czy możemy liczyć na taką moc odżywczą, to zależy od sposobu przygotowania jajka. Na twardo czy na miękko? To zależy tylko od smaku. Jednak niekoniecznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na twardo czy na miękko?

Częściej jesz jajka na twardo? Portal Health Digest wskazuje, że takie jajka mają mniej właściwości przeciwutleniających. Natomiast, jak wynika z badania przeprowadzonego w Journal of Agricultural Food Chemistry, kiedy przygotowujesz jajecznicę, czy sadzone i dodajesz do nich tłuszcz, to potrawa staje się dość kaloryczna. Badania wykazują, że najzdrowsze są jajka gotowane jak najkrócej i bez z dodatku tłuszczu. Chodzi oczywiście o jajka na miękko. Wybieramy je znacznie rzadziej niż na twardo, a zachowują wszystkie wartości odżywcze. Autorzy badań opublikowanych w National Library of Medicine, udowadniają też, że tego typu jajka są lepiej trawione przez osoby starsze, dlatego szczególnie poleca się je seniorom.

Perfekcyjnie ugotowane

Jajko na miękko jest najlepsze, gdy ma ścięte białko i lejące żółtko. Smakuje z odrobiną soli. Dobre dodatki to także drobno pokrojony szczypiorek czy koperek. Do tego wystarczy po prostu kromka świeżego chleba z masłem. Takie śniadanie jest nie tylko zdrowe, ale i pyszne. Cały jego sekret tkwi w perfekcyjnym ugotowaniu jajek. Powinny być one jak najświeższe. Warto je wyjąć wcześniej z lodówki, tak by miały temperaturę pokojową. Kiedy zaczniesz gotować zimne jajka, jest duża szansa, że popękają i się rozleją. Jajka wkładaj do gotującej wody. Ich czas gotowania zależy od wielkości: małe 3,5 minuty, średnie 4,5 minuty, a duże 5,5 minuty. Na koniec zalej jajka zimną wodą, tak by szybko zatrzymać proces gotowania.

jajkojajko na twardodieta
Wybrane dla Ciebie