NewsyZaskakujące wieści, Polacy ograniczyli spożycie piwa. Powody szokują

Zaskakujące wieści, Polacy ograniczyli spożycie piwa. Powody szokują

Zaskakujące wieści, Polacy ograniczyli spożycie piwa - Pyszności; Foto: Canva.com
Zaskakujące wieści, Polacy ograniczyli spożycie piwa - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
22.07.2022 14:14

Ostatnio pijemy coraz mniej piwa. Polska znana jest z dobrej jakości tego produktu. Szeroki wybór trunku oferuje prawie każdy sklep. W związku z tym jest to wyjątkowo zaskakująca informacja. Niska konsumpcja piwa negatywnie odbija się zarówno na producentach, jak i sprzedawcach tego trunku. 

Zadłużeni producenci i sprzedawcy piwa

Piwo - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Piwo - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Na podstawie danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz informacji kredytowych BIK można wysnuć wniosek, że między majem 2021 a majem 2022, zaległości producentów piwa zwiększyły się o 500%. Dlaczego tak się dzieje?

Lato to najlepszy sezon dla producentów piwa, czy właścicieli pubów. To właśnie wtedy pojawia się najwięcej klientów. Podczas wyjazdów wakacyjnych, festiwalów muzycznych czy zwykłych spotkań ze znajomymi, często sięgamy po piwo. Niestety wyniku rosnącej inflacji, dużo Polaków zaczęło oszczędzać. W konsekwencji rezygnują oni z wielu przyjemności, w tym wakacji i piwa.

Według prezesa Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor Sławomira Grzelczaka, Polacy w pierwszej kolejności ograniczają wydatki związane z jedzeniem na mieście. Poza tym postanawiają rzadziej korzystać z takich rozrywek jak kino, czy koncerty. Ponad 46% Polaków chce ograniczyć wydatki na używki. Dotyczy to papierosów i alkoholu.

Ostatnie problemy dotykające branże piwną

Picie piwa - Pyszności; Foto: Canva.com
Picie piwa - Pyszności; Foto: Canva.com

Pandemia korona wirusa oraz wprowadzone ograniczenia były pierwszym problemem, który dotknął branżę piwną. Lockdown wyjątkowo opóźnił rozpoczęcie sezonu piwnego. Okazuje się również, że od 2020 roku nastąpił duży wzrost podatku akcyzowego. Dodatkowo ma on wzrastać rocznie o 5% jeszcze przez pięć kolejnych lat - czyli do 2027 roku.

Ostatnim problemem jest wspomniany wcześniej wzrost inflacji. Polacy coraz częściej zmagają się z problemami finansowymi. W konsekwencji przeznaczają pieniądze na podstawowe produkty spożywcze i rezygnują z używek, w tym piwa. 

Poza tym wzrost inflacji również wpływa na większy koszt produkcji piwa. Dotyczy to m.in. wysokich cen energii, transportu, surowców, czy pracy. Produkcja nie jest już tak opłacalna, jak była jeszcze parę lat temu.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować ciasto Raffaello bez pieczenia z herbatnikami krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także