Popisowe ciasto teściowej. Na każde święta piecze dwie blachy, bo każdy chce na wynos
Moja teściowa jest mistrzynią w pieczeniu tego ciasta, od lat przygotowuje je z tego samego przepisu. Ma do niego sentyment, bo to był ulubiony deser w czasach PRLu. Dziś nie jest już tak popularny, ale kiedy tylko pojawia się na stole, zachwytom nie ma końca.
04.11.2024 10:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pani Walewska kiedyś uchodziła za bardzo elegancki deser, który pojawiał się podczas świąt i uroczystości rodzinnych. Jego nazwa zobowiązywała. Dziś jest znacznie mniej popularny, nie kupimy go w modnych cukierniach. Wracają do niego przede wszystkim starsze osoby. Jednak trzeba przyznać, że smak pani Walewskiej broni się do dziś.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Różne wersje Pani Walewskiej
Pani Walewska, jak wszystkie ciasta warstwowe, jest dość pracochłonna w przygotowaniu. Trzeba upiec ciasto półkruche, zrobić masę budyniową, drobno pokroić sporą ilość orzechów, ubić białka na bezę. Jednak smak jest tego wart. Zresztą smak Pani Walewskiej może się znacznie różnić. Jedną z jego warstw jest też konfitura i tutaj można użyć ulubionej. Spotyka się ten deser z dżemem malinowym, w przepisie Ewy Wachowicz są powidła śliwkowe, a moja teściowa od lat stawia na czarną porzeczkę.
Pani Walewska z przepisu teściowej
Składniki na ciasto:
- pół kg mąki pszennej,
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- pół szklanki cukru pudru,
- 1 łyżka cukru waniliowego,
- 200 g masła,
- 6 żółtek,
- 0,5 łyżki śmietany.
Beza:
- 8 białek,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 1,5 szklanki cukru pudru,
- 140 g drobno pokrojonych orzechów włoskich lub płatków migdałowych.
Masa budyniowa:
- 2 szklanki mleka,
- 2 żółtka,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 3 łyżki cukru,
- 15 g cukru waniliowego,
- 200 g masła.
Dodatkowo:
- 400 g dżemu z czarnej porzeczki.
Sposób przygotowania:
- Z podanych składników szybko zagnieć ciasto i podziel je na dwie części.
- Dwie jednakowe, prostokątne blachy (o wymiarach 22×33 cm) wyłóż papierem do pieczenia i wyklej ciastem. Placki posmaruj dżemem z czarnej porzeczki i wstaw do piekarnika nagrzanego do 175 stopni na 20 minut.
- Następnie przygotuj bezę. Białka ubij na sztywno, pod koniec ubijania dodawaj partiami cukier puder, a na końcu mąkę ziemniaczaną. Pianę podzielić na dwie, równe części.
- Podpieczone placki wyjmij z piekarnika i rozsmaruj na nich pianę z białek i posyp orzechami lub płatkami migdałowymi. Placki wstawić do piekarnika nagrzanego do 150 stopni na 20 minut. Upieczone placki wystudź.
- Aby przygotować masę budyniową, zagotuj szklankę mleka z cukrami. Drugą wymieszaj z żółtkami i mąką i wlej do gotującego się mleka, cały czas mieszając. Ugotować budyń i wystudź.
- Masło utrzyj, a potem stopniowo dodawaj wystudzony budyń, cały czas miksując.
- Krem budyniowy wyłóż na jeden placek i przykryć drugim, lekko dociskając. Ciasto schładzaj przez kilka godzin.