Potrafi poprawić samopoczucie już w kilka dni. My wciąż nie doceniamy tego owocu
Kiwi z pewnością nie znajduje się na szczycie listy zakupowej, a szkoda, bo - jak wskazują niedawno opublikowane badania - poprawia samopoczucie już w kilka dni.
10.02.2024 07:51
Niedawne badanie opublikowane w "British Journal of Nutrition" zweryfikowało, jak kiwi i witamina C wpływają na nastrój. Wyniki pokazują, że jedzenie kiwi poprawia samopoczucie już po czterech dniach, a wpływ na witalność i nastrój był nieco silniejszy w porównaniu do uczestników badania, którzy otrzymywali suplementy witaminy C. Odkrycia wskazują na wpływ witaminy C na zdrowie psychiczne i że najlepszym sposobem pozyskiwania tego składnika odżywczego mogą być pełnowartościowe źródła pożywienia (a nie syntetyczne suplementy).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie właściwości zdrowotne ma kiwi?
Kiwi może pomóc w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego oraz poprawić poziom cukru i lipidów we krwi. Zawiera błonnik, potas i witaminę E oraz wysoki poziom witaminy C. Witamina C jest kluczowym składnikiem odżywczym, który pomaga w funkcjonowaniu układu odpornościowego i gojeniu się ran.
Wcześniejsze badania sugerują, że suplementy witaminy C i owoce bogate w witaminę C mogą pomóc poprawić nastrój. Na potrzeby obecnego badania badacze postawili hipotezę, że witamina C może odgrywać rolę w nastroju i zdrowym funkcjonowaniu mózgu. Byli ciekawi, jak spożycie owoców może potencjalnie wpłynąć na zdrowie psychiczne na przestrzeni czasu.
Kiwi na poprawę nastroju. Najnowsze wyniki badań
W ramach przeprowadzonego badania naukowcy zauważyli u osób spożywających kiwi poprawę samopoczucia i witalności po ok. czterech dniach, a "rozkwit" nastroju po dwóch tygodniach. Natomiast uczestnicy grupy przyjmującej witaminę C w postaci suplementów zaobserwowali poprawę nastroju dopiero po 12 dniach.
Badanie wskazuje na znaczenie obecności witaminy C w diecie oraz na wpływ, jaki ten składnik odżywczy może mieć na zdrowie psychiczne. Sugeruje również, że korzyści mogą być najbardziej widoczne, gdy pochodzą z pełnowartościowej żywności.
"To badanie uwypukla kluczową różnicę między witaminami pochodzącymi z żywności a witaminami pochodzącymi ze źródeł syntetycznych" - wyjaśnia dietetyk Rick Miller w rozmowie z medicalnewstoday.com. "Nie są one równoważne" - dodał.