Powinny być ostrzeżenia jak na papierosach? Naukowiec stanowczo o batonach i chipsach
Czy na produktach wysoko przetworzonych powinny znajdować się informacje o skutkach ich jedzenia? I czy takie artykuły spożywcze można, w swojej szkodliwości, porównać właśnie do papierosów? Według profesora Carlosa Augusto Monteiro - tak. Ma on na ten temat bardzo klarowną opinię.
05.07.2024 | aktual.: 05.07.2024 19:02
Profesor Carlos Augusto Monteiro to brazylijski epidemiolog, specjalista od medycyny prewencyjnej, chorób cywilizacyjnych i wpływie żywności na ludzki organizm. W świecie medycy zasłynął jako twórca terminu ultra-processed food, czyli żywności ultraprzetworzonej. Jakich produktów spożywczych dotyczy to określenie? I jakie zakazy i ograniczenia powinny ich dotyczyć według pana profesora? O tym poniżej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słynny lekarz o żywności ultraprzetworzonej
Na podstawie badań Carlosa Augusto Monteiro została stworzona nowa klasyfikacja produktów spożywczych względem stopnia przetworzenia. W tej klasyfikacji — zwanej klasyfikacją Nova — znajdowały się 4 poziomy wnikania człowieka w proces przygotowawczy danego produktu:
- Żywność nieprzetworzona lub minimalnie przetworzona
- Przetworzone składniki kulinarne
- Żywność przetworzona
- Żywność ultraprzetworzona
Twórcą tego ostatniego terminu był właśnie brazylijski epidemiolog. Lekarz zauważył, że tego rodzaju żywności jest na świecie coraz więcej, a o skutkach jej jedzenia nie jesteśmy wystarczająco informowani. Tymczasem tak wysoki stopień przetworzenia przekłada się na liczne choroby: od otyłości, przez cukrzycę i choroby serca, aż po śmiertelne nowotwory. Według badania opublikowanego w lutym 2024 roku w czasopiśmie "BMJ" i zacytowanego przez portal national-geographic.pl tego rodzaju konsekwencji dla zdrowia związanych z żywnością ultraprzetworzoną jest aż... 32!
Profesor apeluje o oznaczanie żywności wysoko przetworzonej
Według Carlosa Monteiro przeciwdziałanie (i zapobieganie) skutkom nadmiernego spożywanie żywności ultraprzetworzonej to nasz moralny obowiązek. Brazylijski specjalista ma na to kilka pomysłów: kampanie na rzecz zdrowia publicznego, usunięcie sprzedaży ze szkół i szpitali, wysokie opodatkowanie, zakaz lub mocne ograniczenie reklam oraz najważniejsze: ostrzeżenia na opakowaniach, takie same jak w przypadku papierosów.
Być może masz jeszcze wątpliwości co do tego, czym tak naprawdę jest żywność ultraprzetworzona. Żeby to wyjaśnić, oddajmy głos samemu profesorowi Monteiro. W swojej pracy "Odżywianie i zdrowie. Problemem nie jest żywność, ani składniki odżywcze, ale przetwórstwo" pisało tym w ten sposób:
Żywność ultraprzetworzona to w zasadzie wyroby cukiernicze ze składników grupy 2 (substancje ekstrahowane z całej żywności), zwykle w połączeniu z wyrafinowanym użyciem dodatków, aby uczynić je jadalnymi, smacznymi i uzależniającymi. Nie mają one rzeczywistego podobieństwa do żywności z grupy 1 (żywność minimalnie przetworzona), chociaż mogą być kształtowane, etykietowane i wprowadzane do obrotu w taki sposób, aby wyglądały na zdrowe i "świeże"