Prawdziwe Kremówki Papieskie. Ciocia wzięła na wynos, mnie zaskoczyła cena
Kremówki papieskie stały się nieodłącznym elementem Dnia Papieskiego, który jest obchodzony co roku 16 października. Miałam tę okazję, że w ostatni weekend spróbowałam wadowickich ciastek kupionych "na wynos". Ciocia odwiedzająca rodzinne miasto Jana Pawła II wstąpiła do lokalu, który specjalizuje się w tych słodkościach. Czy najmilej zaskoczył mnie smak? Już odpowiadam.
16.10.2024 17:57
Kremówki papieskie zyskały na popularności w momencie, gdy papież Jan Paweł II podczas jednej z wizyt w Wadowicach opowiedział o nich publicznie. Wspominał wówczas smak ciastka, którym delektował się w młodości. Od tej pory kremówki stały się symbolem miasta i są serwowane w wielu cukierniach. Wspomnienie papieża wywołało ogromne zainteresowanie. Popyt na te słodkości pojawił się nie tylko w całej Polsce, ale też za granicą.
Tradycja kremówek papieskich
Kremówki papieskie stały się symbolem kulturowym i kulinarnym, przekraczając granice regionalne. Wadowice nadal pozostają mekką dla miłośników tego słodkiego przysmaku. I chociaż kremówki są dostępne w całej Polsce, to właśnie te prawdziwe z Wadowic smakują wyjątkowo również ze względu na miejsce ich zakupu.
Ja nie miałam możliwości zjeść ich nieopodal miejsc, w których dorastał papież-Polak, ale ciocia ten słodki kawałek Wadowic przywiozła mi do domu. Eleganckie, białe pudełeczko ze sloganem podkreślającym unikatowość deseru od razu zwróciło moją uwagę. A w środku kilka sztuk pożądanych pyszności. Od razu zapytałam o koszt takich łakoci, jednocześnie zabierając się za degustację. Jakie było moje zdziwienie, że przy okazji spróbowania pysznego kremu i delikatnego ciasta, usłyszałam, że cena za sztukę to 7,50 zł. Jeszcze w tamtym roku ceny wahały się od 5,50 zł, ale — jak widać — inflacja dosięgnęła także ten rodzaj wypieku. Moja ocena mimo wszystko? Zdecydowanie warto skusić się i wziąć na wynos. W porządnym opakowaniu pokonały ponad 400 km i smakowały doskonale.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na kremówki papieskie
Chociaż wiele cukierni ma swoje własne, pilnie strzeżone przepisy na kremówki papieskie, podstawowa receptura jest stosunkowo prosta. Składa się z dwóch warstw ciasta francuskiego, między którymi znajduje się lekki krem na bazie śmietany i budyniu. Całość jest posypana obficie cukrem pudrem.
Warto jednak pamiętać, że sekret doskonałej kremówki tkwi nie tylko w przepisie, ale również w jakości składników. Wadowickie cukiernie, które słyną z tych ciastek, często przechowują swoje przepisy w tajemnicy, dbając o to, by ich kremówki były niepowtarzalne i rozpoznawalne.