Przed laty była w każdej kuchni, dziś większość gardzi. Zrobisz z niej aromatyczne i pyszne smarowidło do chleba
29.01.2024 13:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Smalec w ostatnich latach nieco stracił na popularności. Jednak warto przypomnieć sobie o nim, ponieważ jest to doskonały dodatek do chleba, który nadaje mu niepowtarzalny smak i aromat.
Przed laty pajda chleba ze smalcem była nieodłącznym elementem polskich kuchni. Dziś jednak wielu z nas odwraca się od tego tradycyjnego przysmaku. Czy wiesz, że smalec można przyrządzić w domu w prosty sposób, korzystając z niedrogiej słoniny? Oto tajemnica aromatycznego smarowidła do chleba, które przywróci smak i zapach z lat dzieciństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Smalec: nie taki zły, jak go malują
Smalec jest produktem o dużej zawartości tłuszczu, dlatego często uważany jest za niezdrowy. Nie należy jednak zapominać, że tłuszcz jest niezbędnym składnikiem diety. Odpowiada on za przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K. Ponadto tłuszcz zapewnia uczucie sytości i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Smalec zawiera również kwasy tłuszczowe omega-3, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Poza tym jest on źródłem witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego.
Smalec: jak zrobić go w domu?
Smalec jest bardzo łatwy do zrobienia w domu. Wystarczy nam do tego słonina, boczek, cebula, czosnek i jabłko.
Składniki:
- 0,5 kg słoniny,
- 250 g boczku,
- 1 cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 jabłko,
- pieprz i sól do smaku.
Sposób przygotowania:
- Odetnij skórkę ze słoniny, pokrój ją i zmiel w maszynce do mięsa razem z boczkiem.
- Następnie wytop mieszankę na małym ogniu, co może potrwać od 1 do 3 godzin.
- Gdy skwarki zaczną pływać w tłuszczu, dodaj cebulkę i czosnek.
- Na koniec dorzuć starte jabłko, smaż do zarumienienia skwarek.
- Dopraw do smaku pieprzem i solą.
Odkryj nowy wymiar smaku i aromatu, przygotowując smalec we własnej kuchni. Pamiętaj, że tradycyjne potrawy z czasów naszych babć mogą być nie tylko smaczne, ale także zdrowe, jeśli spożywane z umiarem. Przywróć smak dzieciństwa, sięgając po chleb ze smalcem, ale tym razem z własnoręcznie przygotowanym, aromatycznym smalcem.