Przed laty rozdawano je żebrakom w Zaduszki. Dziś mało kto pamięta przepis
Powałki, czyli małe chlebki, to zapomniany specjał, który przed laty w Polsce rozdawano potrzebującym w czasie Zaduszek. Dziś mało kto pamięta tę piękną tradycję i sam przepis na te proste, ale niezwykle symboliczne pieczywo. Warto jednak przywrócić tę potrawę do życia – nie tylko ze względu na jej historię, ale także na smak i sposób, w jaki można wykorzystać resztki z kuchni.
01.11.2024 10:41
W przeszłości, w okresie Zaduszek, powałki rozdawano ubogim i żebrakom, jako gest pamięci o zmarłych. Małe, prostokątne chlebki pieczono głównie w regionie Lubelszczyzny, z resztek ziemniaków i prostych składników, co wpisywało się w oszczędną kuchnię dawnych czasów. Powałki, które często przygotowywano w chłopskich domach, miały symbolizować dary dla tych, którzy nie mieli nic. Dziś niewiele osób pamięta o tym przepisie, ale jego odtworzenie jest hołdem dla dawnych tradycji i smaku prostych, lokalnych składników.
Przepis na powałki
Choć dziś nie rozdaje się ich żebrakom, powałki mogą stać się ciekawą propozycją na rodzinny stół – szczególnie w okresie Zaduszek, kiedy warto przypomnieć sobie o dawnych zwyczajach. To nie tylko smaczny, ale również edukacyjny sposób na połączenie kuchni z historią. Możemy je piec w domu, przypominając sobie o prostych, a zarazem głębokich tradycjach związanych z dzieleniem się jedzeniem i wspomnieniami o bliskich.
Składniki:
- 500 g ugotowanych ziemniaków (najlepiej z poprzedniego dnia),
- 300 g mąki pszennej,
- 1 jajko,
- 50 g masła (rozpuszczonego),
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1/2 szklanki mleka,
- 20 g świeżych drożdży (lub 7 g suchych),
- masło do posmarowania powałek po upieczeniu.
Powałki to nie tylko smaczny wypiek, ale również symbol tradycji, prostoty i oszczędności. Dawniej były sposobem na wykorzystanie resztek z kuchni, co doskonale wpisuje się w dzisiejsze trendy niemarnowania jedzenia.
Przygotowanie:
- Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku, dodajemy łyżeczkę cukru i łyżkę mąki, mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10 minut, aż zaczyn zacznie się pienić.
- Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę lub rozgniatamy na gładką masę, dodajemy mąkę, jajko, rozpuszczone masło oraz sól, wlewamy zaczyn drożdżowy. Wszystkie składniki mieszamy i zagniatamy na elastyczne ciasto, w razie potrzeby dodajemy więcej mleka.
- Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę, aż podwoi swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto dzielimy na porcje i formujemy prostokątne chlebki, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, odstawiamy na 20-30 minut do wyrośnięcia.
- Pieczemy w 180°C przez 20-25 minut, po wyjęciu smarujemy masłem.