Przed snem dodaj świętą roślinę do wody, a rano wypij. Spowolnisz starzenie się
Bazylia azjatycka, znana również jako święta bazylia lub bazylia tulsi to zioło, które charakteryzuje się pięknymi, intensywnie pachnącymi, fioletowymi kwiatami i jest cenione za swoje prozdrowotne właściwości, które są wykorzystywane w Indiach od ponad pięciu tysięcy lat.
07.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chcąc cieszyć się właściwościami świętej bazylii, można spożywać rano wodę z jej liśćmi. Zaleca się jednak najpierw namoczyć liście rośliny przed na noc, a rano napój będzie gotowy. Do szklanki wody wystarczy włożyć ok. 5-7 listków świętej bazylii. Tak przygotowana mikstura wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, o których poniżej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Święta bazylia - dla zdrowia i urody
Bazylia azjatycka jest niezastąpiona w łagodzeniu zmian skórnych, takich jak trądzik czy egzema, dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom. Ponadto, dzięki zawartości antyoksydantów, święta bazylia zwalcza objawy przedwczesnego starzenia się. Jej stosowanie jest również polecane osobom, które pragną wzmocnić włosy. Bazylia tulsi działa przeciwłupieżowo, leczy podrażnioną, swędzącą skórę i przyspiesza gojenie ran dzięki miksturom przygotowywanym z jej liści. Wykazuje silne właściwości oczyszczające, dzięki którym skóra osób spożywających ją na surowo jest promienna i pełna blasku.
Bazylia azjatycka - na stres
Bazylia azjatycka jest również skutecznym środkiem zwalczającym stres, pomagającym utrzymać prawidłowy poziom kortyzolu w organizmie. Dzięki swoim właściwościom reguluje krążenie krwi, łagodzi napięcie i skutecznie eliminuje wolne rodniki uwalniane podczas reakcji stresowych. Jest uważana za doskonałe antidotum na stres, zwłaszcza w medycynie ajurwedyjskiej, gdzie zaleca się żucie świeżych liści bazylii w ciągu dnia w celu uspokojenia organizmu.
Tulsi wspomaga pracę serca
Bazylia azjatycka zawiera także silny przeciwutleniacz - eugenol, który wykazuje właściwości odkażające, przeciwbólowe i antyseptyczne. Roślina ta działa jak naturalny lek na serce, pomagając w utrzymaniu jego prawidłowego funkcjonowania. Zawarte w niej składniki aktywne obniżają poziom cholesterolu we krwi, co jest kluczowe dla zdrowia serca. Ponadto bazylia tulsi reguluje ciśnienie tętnicze, co jest niezwykle ważne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.
Święta bazylia poprawia metabolizm i pobudza
Poza tym bazylia tulsi ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, takich jak sok jelitowy, trzustkowy i żołądkowy, a także stymuluje wydzielanie żółci. Dzięki temu wspomaga proces trawienia i przemiany materii. Dodatkowo pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, a stosowana na czczo, jest skutecznym środkiem przeciwpasożytniczym.
Bazylia tulsi jest również znana ze swoich właściwości pobudzających. Może zastąpić szkodliwe dla zdrowia napoje energetyczne lub poranną kawę. Doskonale smakuje w połączeniu z czarną, tradycyjną herbatą i pomaga orzeźwić umysł i ciało, dodając energii na cały dzień.