Przekrój ziemniaka i biegnij do auta. Ten trik przyda się zwłaszcza teraz
22.10.2023 16:17, aktual.: 17.01.2024 15:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Spieszysz się, wsiadasz do samochodu, ale po sekundzie już wiesz, że nie ruszysz tak szybko. Walka z zaparowaną szybą nie trwa długo, ale dzięki temu trikowi zażegnasz problem raz na zawsze. Pomogą nie chemiczne specyfiki, a... surowy ziemniak.
Zamiast sięgać po chemiczne specyfiki, wypróbuj sprawdzony trik z surowym ziemniakiem. Nie kosztuje wiele, a pomoże zażegnać odwieczny problem z parującymi szybami. To żadna magia - za wszystkim stoi skrobia i jej właściwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym przetrzeć szyby, żeby nie parowały? Wystarczy ziemniak
Parowanie szyb jest zjawiskiem, które polega na osadzaniu się kropelek wody na chłodnej powierzchni szklanej. Jest to spowodowane różnicą temperatury i wilgotności między wnętrzem auta a jego otoczeniem. Problem parujących szyb jest szczególnie dotkliwy jesienno-zimową porą, kiedy te różnice temperatur są bardzo wysokie. Na rynku istnieją preparaty chemiczne, które chronią szyby przed parowaniem. Nie trzeba jednak sięgać po takie specyfiki. Wystarczy jeden ziemniak.
Chcąc skorzystać z ziemniaka jako środka chroniącego szyby przed parowaniem, należy wykonać kilka prostych kroków. Najpierw dokładnie umyj bulwę, pozbywając się ziemi i innych zabrudzeń. Następnie przekrój ziemniaka na pół i takimi cząstkami dokładnie natrzyj szybę od zewnątrz i wewnątrz samochodu tak, aby pokryć ją cienką warstwą skrobi. Po tym pozostaw szkło do wyschnięcia na kilka minut, a następnie dokładnie wypoleruj szybę ściereczką z mikrofibry, starymi rajstopami lub gazetami z miękkiego papieru.
Zobacz także
Jak ziemniak zabezpiecza szyby przed parowaniem?
Ziemniak zawiera skrobię, która tworzy na szkle cienką warstwę ochronną. Warstwa ta zapobiega skraplaniu się pary wodnej. Skrobia jest polisacharydem, czyli złożonym węglowodanem, który składa się z wielu cząsteczek glukozy połączonych wiązaniami glikozydowymi. Skrobia ma zdolność wiązania wody i tworzenia żelu, który zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i utrudnia jej osadzanie się na szkle.
Zastosowanie tego patentu pozwoli nie tylko na ochronę szyb przed parowaniem, ale także nada im połysk i czystość. Trik z kartoflem możesz zastosować również w łazience, nacierając bulwą często zaparowane po kąpieli lustro. Ziemniak sprawdzi się także jako środek do polerowania szyb w oknach.