Przepis na sałatkę jarzynową sprzed 130 lat. Widząc listę składników, złapiesz się za głowę
Sałatka jarzynowa to potrawa, która zasłużyła na miano królowej wśród sałatek. Znajduje się na każdym świątecznym stole w Polsce i cieszy się niewzruszonym gronem swoich zwolenników. Co ciekawe, składniki, z których jest przygotowywana, mogą różnić się w zależności od regionu.
17.11.2023 12:58
Zgodnie z informacjami pochodzącymi z 1894 roku, popularna sałatka jarzynowa była przygotowywana z zupełnie innych składników, które dzisiaj mogą być trudne do zdobycia. Ciekawe, co mogliśmy znaleźć w jej składzie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sałatka jarzynowa to danie, które dla wielu Polaków jest absolutnym must-have na każde święta. Niemniej jednak, z pewnością znajdą się osoby, które będą dyskutować, czy do sałatki powinno się dodawać ogórka kiszonego, ziemniaki czy jajko. Okazuje się jednak, że wszystkie te spory schodzą na dalszy plan, kiedy odkrywamy, że pierwotny przepis na sałatkę jarzynową zawierał wiele innych składników, o których już dawno zapomnieliśmy.
Sałatka jarzynowa - receptura z 1894 roku
Najstarszy znany przepis na sałatkę jarzynową pochodzi z 1894 roku. Sałatka jarzynowa to danie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie świąt, imienin u cioci czy spotkań rodzinnych. Choć jest uważana za tradycyjną polską potrawę, to czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że nie.
Sałatkę jarzynową według wszelkiego prawdopodobieństwa opracował rosyjski kucharz Lucien Olivier. Ten przepis stał się jego specjałem w restauracji Hermitage. Szef kuchni był tak dumny ze swojego dzieła, że nie chciał dzielić się przepisem na swoje danie z nikim innym. Niestety, nawet w swojej własnej kuchni nie mógł czuć się bezpieczny. Jeden z kucharzy uważnie obserwował jego pracę i zdołał odtworzyć przepis, który następnie serwował w swojej restauracji Mosva, a potem udostępnił go dalej
Według najstarszych zapisków lista składników wyglądała w ten sposób:
- pół jarząbka,
- duży korniszon,
- dwa ziemniaki,
- 3-4 liście sałaty,
- 3 duże ogony raków,
- łyżeczka kaparów,
- 3-5 oliwek,
- 1/4 szklanki pokrojonej w kostkę galaretki mięsnej,
- 1,5 łyżki sosu prowansalskiego, czyli majonezu.