Robert Makłowicz zdradza przepis na najlepszy żurek. Jeden szczegół może zmienić smak całej zupy
Przepis na żurek według Roberta Makłowicza. Jak go zrobić? Jakie składniki będą potrzebne? Historia żurku – skąd pochodzi, tradycja, skład.
15.04.2022 | aktual.: 20.04.2022 13:29
Żurek to najczęściej wybierana zupa podczas Wielkanocy. Sycący i treściwy, pełen mięsnych dodatków- aż ciężko odmówić dokładki. Jak zrobić go w najlepszy sposób? Robert Makłowicz zwraca uwagę na jeden szczegół.
Żurek – pochodzenie, tradycja
Żurek to jedna z pierwszych zup, jaka pojawia się w historycznych zapiskach na temat polskiej kuchni. Mówi się, że to potrawa, która wynikała z biedy, skromności i przede wszystkim umiejętności wykorzystania tego, co nam zostało w spiżarni. Istnieje dużo przepisów na żurek, jednak łączy je jedno: wszystkie powstają na dobrej jakości mięsie.
Prawdziwy żur najlepiej przygotowywać kilka dni przed podaniem. Zyskamy wtedy wyjątkowy smak i aromat.
Przepis Roberta Makłowicza na żurek
Robert Makłowicz to krytyk kulinarny i znana osobowość telewizyjna. Od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a jego działania śledzą tysiące fanów. Często dzieli się swoimi sprawdzonymi patentami i przepisami. Zdradził sekret idealne żurku. Poza odpowiednimi składnikami jest to też...przegotowana woda!
Jak zrobić żurek wg przepisu Roberta Makłowicza? Poniżej podajemy składniki i wykonanie krok po kroku.
Składniki na żurek z przepisu Roberta Makłowicza
Jakie składniki są potrzebne na żurek wg Makłowicza? W czym tkwi sekret idealnego żurku?
- 500 g wędzonych żeberek
- 2 l wody przegotowanej
- 2 szklanki zakwasu
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 100 g wędzonej szynki
- 100 g wędzonego boczku
- 3-4 ziemniaki
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka mąki
- majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz, pietruszka zielona.
Na wędzonych żeberkach ugotuj mięsny wywar. Dodaj obrane i pokrojone ziemniaki, liść laurowy i ziele angielskie. Gdy ziemniaki zmiękną- dodaj pokrojoną w kostkę szynkę i wlej boczek. Na patelni przygotuj zasmażkę: podsmaż pokrojony boczek i cebulę posiekaną w drobną kostkę, dodaj czosnek oraz mąkę.
Przepis na żurek Roberta Makłowicza – co zrobić, żeby nie powstały grudki? Wlej do zasmażki łyżkę wywaru i dokładnie wymieszaj. Tak zahartowaną zasmażkę dodaj do zupy. Na koniec przypraw do smaku żurek przy pomocy majeranku, soli, pieprzu i chwilę gotuj całość na małym ogniu.
Żurek z przepisu Makłowicza najlepiej smakuje z jajkiem i ugotowaną białą kiełbasą.