Przygotowana w ten sposób jest pozbawiona nieprzyjemnej goryczki. Doskonała na jesień i zimę
Kiszona brukselka najpierw oczarowała mnie swoim wyglądem, a chwilę potem przyszło kolejne zauroczenie. Okazało się, że przygotowane w ten sposób mini kapustki są po prostu przepyszne. Zupełnie nie zawierają nieprzyjemnej goryczki, która przysparza im tylu wrogów. Do tego są cennym źródłem witaminy C i naturalnym probiotykiem. Tak bardzo potrzebnym w sezonie na infekcje.
03.12.2024 14:15
Kiszonki to zdecydowanie zawsze dobry pomysł. Nie tylko zawierają wiele wartościowych substancji, ale także są bardzo łatwe w przygotowaniu. Ja tym razem zdecydowałam się na kiszoną brukselkę i już wiem, że zrobi ona furorę na niejednym rodzinnym spotkaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść kiszoną brukselkę?
W słoiku pełnym zielonych mini kapustek ukrywa się całe bogactwo witamin i minerałów, takich jak witaminy C, K, witaminy z grupy B, magnez, żelazo i potas. W wyniku fermentacji produkowane są bakterie, które pozytywnie wpływają na mikroflorę jelit. Kiszona brukselka ma również właściwości antyoksydacyjne, czyli chroni komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników.
Do jakich potraw wykorzystasz brukselkę ze słoika?
Chociaż już sama w sobie stanowi doskonałą przekąskę, na jej bazie możesz przygotować również bardziej złożone dania. Kiszona brukselka świetnie sprawdzi się jako komponent sałatki w zestawieniu z orzechami włoskimi i serem feta. Możesz także zrobić z niej sos do makaronu lub dań mięsnych, na przykład do kotletów schabowych.
Ciekawym pomysłem jest przygotowanie zupy kremu z kiszonych brukselek. W smaku nieco przypomina zupę szczawiową, ale jest o wiele ciekawsza, a przy tym zawiera więcej błonnika.
Jeśli lubisz eksperymenty w kuchni, możesz spróbować zrobić bigos z kiszonych brukselek. Z dodatkiem smażonej cebulki, mięsną wkładką i sosem pomidorowym będzie stanowić pełnowartościowe i rozgrzewające danie na zimowe chłody.
Jak zrobić kiszoną brukselkę?
Składniki:
- 500 g brukselek,
- 5 ząbków czosnku,
- kawałek korzenia chrzanu (ok. 25 g),
- 20 g soli,
- 700 ml wody.
Przepis na kiszoną brukselkę krok po kroku
- Zagotuj wodę i wymieszaj ją z łyżką soli. Odstaw do przestygnięcia.
- Umyj brukselkę i obierz ją z wierzchni liści.
- Obierz czosnek i chrzan. Pokrój je na mniejsze kawałki.
- Wyparz słoik, osusz, a następnie ułóż w nim brukselkę, czosnek i chrzan.
- Zalej brukselki przygotowaną solanką. Zakręć słoik, odstaw w ciemne i chłodne miejsce. Kiszone brukselki są gotowe do spożycia już po 1 tygodniu, ale warto poczekać chwilę dłużej.
Wykorzystaj liście brukselki
Nie wyrzucaj wierzchnich liści brukselek. Mogą ci się przydać do przygotowania bulionu warzywnego. Jeśli nie masz w planach gotowania zupy od razu, możesz wrzucić je do woreczka strunowego i schować do lodówki. Jednak postaraj się je wykorzystać w ciągu 1 tygodnia.