Rumiane i chrupiące. Zwykłe kotlety mielone nie mogą się z nimi równać
Warzywne kotlety to silny trend już od kilku lat. Są lżejsze od mięsnych, a ich smak może zachwycić. Zwłaszcza, że przepisy z roku na rok są coraz lepsze! Warzywa świetnie komponują się z wieloma aromatycznymi dodatkami i przyprawami. W dodatku ich przygotowanie zajmuje chwilę!
04.06.2024 | aktual.: 04.06.2024 12:33
Kotlety z warzyw od lat są na liście ulubionych przysmaków wegetarian. A z roku na rok zdobywają też podniebienia osób, które jedzą mięso. To po prostu potrawa uniwersalna, która smakuje wszystkim.
Nie tylko klasycznie
Kotlety można przygotowywać z wielu warzyw, ale na pewno jedne z popularniejszych to te z kalafiora. Kotlety z kalafiora od dawna były znane w kuchni jarskiej, ale ostatnio receptury są mocno unowocześniane. Kiedyś ugotowane warzywo łączono przede wszystkim z jajkami, teraz dodatków do nich jest znacznie więcej. To się przekłada na ciekawy, głęboki smak kotletów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Orzechowy posmak
Pomału przestajemy kojarzyć kalafiora tylko jako warzywo, które się gotuje i podaje z bułką tartą. Daje znacznie więcej możliwości. Coraz bardziej popularny jest pieczony kalafiora, który przybył do nas z dań kuchni bliskowschodniej. Już na drugim miejscu można wymienić kotlety kalafiorowe – zarówno w formie steków, jak i popularnych mielonych. Kalafior po upieczeniu zmienia smak, wyraźne są wtedy słodko-słone i lekko orzechowe nuty.
Przepis na kotlety z kalafiora
Składniki:
- 550 g różyczek z kalafiora,
- 2 ząbki czosnku,
- kilka suszonych pomidorów drobno pokrojonych,
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 2 jajka,
- 1 łyżeczka soli,
- pół łyżeczki pieprzu czarnego,
- pół łyżeczki curry,
- szczypta kurkumy,
- 5 łyżek bułki tartej,
- bułka tarta do obtoczenia,
- olej do smażenia,
- 1 łyżka maki pszennej.
Sposób przygotowania:
- Kalafiora obgotuj przez 10 minut. Potem rozgnieć go w malakserze lub w prasce do ziemniaków.
- Dodaj pozostałe składniki oraz czosnek przeciśnięty przez praskę i wymieszaj do połączenia składników. Jeżeli masa jest za rzadka, dodaj 1 łyżkę mąki pszennej lub np. bułki tartej.
- Formuj małe kotleciki, obtaczaj je w bułce tartej. Potem smaż na oleju na średnim ogniu, aż kotleciki będą złote. Usmażone układaj na ręczniku papierowym, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.