Pomaga w odchudzaniu i wspiera pracę serca. Wystarczy 1 sztuka dziennie
Awokado od dawna ceniono za bogactwo witamin, minerałów i dobrych tłuszczy. Jednak najnowsze badania naukowców wykazały lecznicze i prozdrowotne właściwości tego owocu, które mogą wpłynąć na odchudzanie i układ sercowo-naczyniowy.
09.06.2024 | aktual.: 13.06.2024 12:28
Smaczliwka wdzięczna
Awokado, czyli smaczliwka wdzięczna, jest owocem, który przed laty doceniali już mieszkańcy południowo-środkowego Meksyku. Sam termin "awokado" pochodzi od słowa Ahuacuatl, co w języku Azteków tłumaczy się jako "drzewo, na którym rosną jądra". Jak można się domyślać, Aztekowie dostrzegali w tym owocu podobieństwo właśnie do tego męskiego organu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Awokado jest bardzo zdrowe – to bogactwo najlepszej jakości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9 i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Stanowi także doskonałe źródło witamin (głównie C, E, K i witaminy z grupy B, w tym cenny kwas foliowy, zapobiegający wadom rozwojowym płodu). To również ważna składnica minerałów, np. potasu, którego awokado ma więcej niż banany, słynące z wysokiej zawartości tego pierwiastka.
Owoc ten ma kremową i delikatną konsystencję, a także specyficzny smak, przez niektórych uznawany za nieco mdły. Jednak, jeśli go polubimy, możemy być pewni, że zyska na tym nasz organizm.
Badania naukowe mówią same za siebie
Ze względu na zawartość cennych witamin, minerałów i tłuszczy awokado ma wiele właściwości prozdrowotnych. Można je nazwać prawdziwą bombą witaminową, dlatego naukowcy regularnie prowadzą badania nad tym, jak jego spożywanie wpływa na zdrowie. Wynikami swojej analizy podzielili się w czasopiśmie "Current Developments in Nutrition". Zamieścili tam wniosek, że już jeden owoc dziennie może poprawić stan zdrowia. Wskazali jednocześnie, że dieta osób jedzących awokado jest o wiele lepszej jakości niż tych, którzy go nie jedzą.
Badanie trwało 26 tygodni i wzięło w nim udział 1008 osób. Ta ilość została podzielona na dwie grupy - pierwsza ograniczyła jedzenie awokado, zaś druga każdego dnia zjadała jeden owoc. Wyniki wykazały, że jedzenie 1 owocu w ciągu doby wpłynęło na poprawę przestrzegania zaleceń żywieniowych dla amerykańskiej populacji osób dorosłych mających problemy z otyłością brzuszną. Wniosek jest taki, że wśród Amerykanów jedzących codziennie awokado podniósł się wskaźnik zdrowego żywienia.
Jedzenie awokado a odchudzanie
Warto wspomnieć, że awokado należy do najbardziej kalorycznych owoców - w 100 gramach znajduje się 160 kcal. Ta wysoka kaloryczność nie wynika z zawartości cukru, jak to ma miejsce w przypadku większości owoców, lecz tworzy ją tłuszcz. Z tego powodu wydawać by się mogło, że awokado nie jest najlepszym produktem w odchudzaniu, a jednak zdaniem naukowców jest wręcz przeciwnie.
Po pierwsze, jak potwierdzają wnioski z badań opisanych w "Current Developments in Nutrition"., jedzenie awokado w korzystny sposób wpływa na dietę i poprawia jej jakość. Naukowcy zauważyli, że uczestnicy eksperymentu często sięgali po awokado zamiast po przetworzone produkty. To zaś zaowocowało pozytywną zmianą dotyczącą codziennych wyborów żywieniowych uczestników.
Inne badanie amerykańskich naukowców z Loma Linda University w Kalifornii wskazuje, że awokado pełni ważną rolę w kontrolowaniu apetytu. Już połówka tego owocu, zjedzona podczas obiadu, zwiększa uczucie sytości na dłużej i zmniejsza chęć podjadania między posiłkami. W badaniu, którego wyniki opublikowane zostały w piśmie "Nutrition Journal", wzięło udział 26 osób z nadwagą.
Właściwości lecznicze
Zrównoważony i zróżnicowany sposób odżywiania się wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dbanie o odpowiednią dietę jest najlepszą drogą do długiego życia w dobrym zdrowiu, zaś spożywanie awokado, które poprawia jakość diety, zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Awokado stanowi dobre źródło naturalnych antyoksydantów, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Obecność tych cennych przeciwutleniaczy zapobiega np. rozwojowi nowotworów. Badacze z Kanady wskazali, że w tym zielonym owocu jest lipid o nazwie awokatyna B, pomagający w leczeniu przebiegu ostrej białaczki szpikowej. O wynikach ich badań można przeczytać na łamach pisma "Cancer Research". W badaniach laboratoryjnych na ludzkich komórkach odkryto, że jest on skuteczny w unicestwianiu nowotworowych komórek macierzystych, jednocześnie nie szkodząc w żaden sposób zdrowym komórkom.
Inne lecznicze właściwości awokado dotyczą zmniejszenia objawów starzenia się. W piśmie "Cell Metabolism" opisano wyniki badania przeprowadzonego na myszach. Potwierdzono w nim, że w owocu znajduje się związek - mononukleotyd nikotynoamidowy (NMN), który po włączeniu do diety gryzoni powodował dodanie energii. To zaś przyczyniało się do redukcji objawów starzenia się organizmu, zwiększało możliwości podejmowania aktywności fizycznej i regulowało przyrost wagi.
Regularne spożywanie awokado jest polecane także na lepszy wzrok, ponieważ zawiera dwa cenne związki - luteinę i zeaksantynę.