PoradyGrzyby jadalne mylone z trującymi gatunkami. Oto, na co musisz zwrócić uwagę podczas ich zbierania

Grzyby jadalne mylone z trującymi gatunkami. Oto, na co musisz zwrócić uwagę podczas ich zbierania

Grzyby leśne. Jak nie pomylić jadalnych gatunków z trującymi?
Grzyby leśne. Jak nie pomylić jadalnych gatunków z trującymi?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | isavira

19.09.2024 06:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O grzybach zwykło się mówić, że wszystkie są jadalne, lecz niektóre tylko raz. To powiedzenie zawiera ziarno prawdy. W czasie grzybobrania można natrafić na gatunki niebezpieczne dla życia, chociaż w większości przypadków skutkiem ubocznym zatrucia są dolegliwości pokarmowe. Jak uniknąć niebezpieczeństwa? Sprawdź, które grzyby trujące są łudząco podobne do jadalnych i po czym je odróżnić?

Kania (sowa) a muchomor sromotnikowy

Kania to jeden z najsmaczniejszych polskich grzybów, który najczęściej przyrządza się na patelni w zasmażce. Niestety bywa mylony z muchomorem sromotnikowym, zielonkawym — najgroźniejszym trującym grzybem. Zatrucie często kończy się niewydolnością wątroby i śmiercią. Pierwsze objawy (silne bóle brzucha, wymioty, biegunka) mogą pojawić się po kilku godzinach lub dopiero po dobie.

Kania ma ruchomy pierścień na trzonie
Kania ma ruchomy pierścień na trzonie© Adobe Stock | Holbinski

Podstawowe różnice między gatunkami:

1. Powierzchnia kapelusza muchomora jest gładka, a postrzępiona u kani.

2. Oba gatunki grzybów posiadają charakterystyczny pierścień na trzonie. U kani jest ruchomy – można go przesuwać, u muchomora zaś jest przyrośnięty do trzonka.

3. Kapelusz kani ma brązowe przebarwienia i łuski, kapelusz sromotnika jest jasnozielony lub żółtawy. Barwa jednakże może nieco różnić się, np. w zależności od wieku grzyba i warunków świetlnych.

4. Podstawa trzonu muchomora sromotnikowego ma formę bulwiastej wyrośli z pochewką. U kani pochewka nie występuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kurka – nie pomyl jej z lisówką pomarańczową!

Kurka (a właściwie pieprznik jadalny) to popularny grzyb dodawany do sosu i marynowany. W sezonie grzybowym zbiera się go w ogromnych ilościach. Jest podobna do innego gatunku – lisówki pomarańczowej. Ryzyko pomyłki jest niewielkie ze względu na różne okresy pojawiania się grzybów w lesie, lecz lepiej dmuchać na zimne. "Fałszywa kurka" jest lekko trująca, gorzka, łykowata. Nie stanowi zagrożenia dla życia, skutkiem spożycia jest zatrucie pokarmowe.

Kapelusz i trzonek kurki ma podobną ciemnożółtą barwę
Kapelusz i trzonek kurki ma podobną ciemnożółtą barwę© Adobe Stock | Gold Picture

Jakie są różnice pomiędzy pieprznikiem jadalnym a lisówką pomarańczową?

1. Kurki występują w lasach od czerwca do jesieni, lisówka zazwyczaj pojawia się od września. Dlatego w szczególności należy zachować ostrożność przy późno letnim grzybobraniu. Oba gatunki występują w tych samych typach lasów.

2. U kurki kapelusz i trzonek mają podobną ciemnożółtą barwę. U lisówki kapelusz jest jaśniejszy od trzonka (często pomarańczowego).

3. Kurka ma gruby, solidny trzonek. U lisówki pomarańczowej trzonek jest cieńszy.

4. Blaszki u kurki są nieregularne i zachodzą na trzonek. U lisówki blaszki są gęste, delikatne i nie wychodzą poza obręb kapelusza.

Borowik szlachetny – król grzybów, którego można pomylić z goryczakiem żółciowym

Borowik szlachetny ("prawdziwek") uchodzi za króla wśród grzybów jadalnych, jest smaczny i chętnie wykorzystywany w kuchni. Można go pomylić z niejadalnym goryczakiem żółciowym, który co prawda nie zawiera toksycznych związków, ale spożycie może doprowadzić do dolegliwości żołądkowych. Jednocześnie nawet pojedynczy goryczak może zepsuć smak marynat czy sosu grzybowego.

Borowik szlachetny ma orzechowy posmak
Borowik szlachetny ma orzechowy posmak © Adobe Stock | barmalini

Przy rozpoznawaniu nie należy sugerować się zapachem, gdyż oba grzyby wydzielają przyjemną woń.

1. Borowik ma większy kapelusz o barwie szarobrązowej lub czerwonobrązowej. Trzon jest solidny. Goryczak ma barwę jasnobrązową do cienisto-brązowej.

2. Jeśli nie rozpozna się grzybów po wyglądzie, ostatecznie można zrobić to już po zerwaniu. Dotyka się językiem spód kapelusza. Borowik ma orzechowy posmak, goryczak - jak wskazuje nazwa jest gorzki.

W Polsce występuje wiele innych grzybów, które bywają czasem mylone. Dlatego przede wszystkim należy unikać zbierania tych, co do których nie mamy pewności. Zawsze warto pokazać grzyby innemu grzybiarzowi. Wrogiem miłośników tego hobby jest rutyna i pełne przekonanie o swojej wiedzy. W rezultacie rocznie w Polsce dochodzi do kilkuset zatruć grzybami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także