NewsySezon na jabłka. Dlaczego warto jeść te popularne polskie owoce?

Sezon na jabłka. Dlaczego warto jeść te popularne polskie owoce?

Sezon na jabłka - Pyszności; Foto Canva.com
Sezon na jabłka - Pyszności; Foto Canva.com

07.08.2023 09:31, aktual.: 07.08.2023 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sklepach są dostępne przez cały rok, jednak w pewnym okresie roku ich smak jest niepowtarzalny. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się sezon na jabłka i dlaczego są to tak wartościowe owoce. Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów — jedne są kwaśne, a inne słodkie. Które z nich będą najlepsze? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jabłka są jednym z najbardziej popularnych owoców na całym świecie, a Polska odgrywa ważną rolę jako światowy producent i eksporter. Spożywanie owoców i warzyw w sezonie, czyli wtedy, gdy naturalnie rosną w twoim otoczeniu i strefie geograficznej, jest najprostszym, najbardziej ekologicznym i ekonomicznym sposobem dostarczania organizmowi niezbędnych i wartościowych składników odżywczych. Dodatkowo, wybierając sezonowe owoce i warzywa, wspierasz lokalnych producentów i dostawców. Wybierając te produkty, unikasz konieczności importu z odległych regionów świata i stosowania środków konserwujących.

Jabłka — właściwości. Dlaczego warto je spożywać?

W czym tkwi wyjątkowość jabłek i dlaczego warto je jeść? Sezon na jabłka to właściwy moment, by dostarczyć swojemu organizmowi witamin i minerałów. Jabłka są niskokaloryczne i jednocześnie bogate w cenne składniki odżywcze, minerały i pektyny, czyli błonnik. Są źródłem witamin, takich jak witamina A, C, E, K i kwas foliowy, a także minerałów, takich jak wapń, potas, fosfor, cynk i żelazo. Spożywanie jabłek na co dzień ma pozytywny wpływ na cały organizm.

Dlaczego warto jeść jabłka? - Pyszności; Foto Canva.com
Dlaczego warto jeść jabłka? - Pyszności; Foto Canva.com

Oto kilka korzyści płynących z jedzenia jabłek:

  • pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i wpływają na zdrowe funkcjonowanie serca,
  • są źródłem kwasu galakturonowego,
  • wspierają pracę układu pokarmowego i proces trawienia, zapobiegając zaparciom,
  • ze względu na wysoką zawartość błonnika i kwasu ursolowego, jabłka mogą pomóc w procesie odchudzania, przyspieszając spalanie kalorii,
  • wspierają układ odpornościowy,
  • dzięki obecności kwercetyny, jabłka mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy cukrzycowej.

Sezon na jabłka — jakie rodzaje jabłek można dostać w sklepach i na targu?

Z pewnością zauważyłeś, że dostępne są różne odmiany jabłek. Jedne z nich są kwaśne, inne słodkie, a inny rodzaj idealnie sprawdzi się, gdy szukasz przepisu na szarlotkę. Najpopularniejsze to:

  • alwa,
  • gala,
  • szampion,
  • gloster,
  • kortland,
  • golden delicious,
  • antonówka,
  • idared,
  • ligol,
  • jonagold.
W Polsce można znaleźć wiele rodzajów jabłek - Pyszności; Foto Canva.com
W Polsce można znaleźć wiele rodzajów jabłek - Pyszności; Foto Canva.com

Aby czerpać maksymalne korzyści z jabłek, zaleca się spożywać je na surowo wraz ze skórką, ponieważ to właśnie w skórce znajduje się najwięcej witamin i minerałów. Skórka jest również bogatym źródłem antocyjanów, naturalnych barwników, które neutralizują działanie wolnych rodników i wspomagają zwalczanie procesów starzenia. Przed spożyciem jabłek należy oczywiście pamiętać o dokładnym umyciu ich. Oprócz tego, że jabłka są doskonałe na surowo, są również często wykorzystywane jako składnik w niezliczonej ilości deserów, przetworów, a nawet daniach głównych.

Kiedy rozpoczyna się sezon na jabłka i do kiedy trwa?

Wiosną i latem w Polsce możesz cieszyć się obfitością smakowitych truskawek, malin, jagód i czereśni. Jednak gdy nadejdzie zima, wybór owoców staje się znacznie bardziej ograniczony. Polskie sezonowe owoce zimowe to przede wszystkim jabłka i gruszki. Sezon na jabłka trwa od lipca do końca kwietnia. Jest to najbardziej popularny owoc uprawiany w Polsce, a nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie pod względem produkcji jabłek. Mówi się, że spożywanie przynajmniej jednego jabłka dziennie może mieć znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie.