Śledzie po francusku. Gdy zrobiłam pierwszy raz, teściowa nie mogła się najeść
W listopadzie zawsze testuję nowe przepisy na śledzie. Te, które się sprawdzą, mają szansę pojawić się na świątecznym stole obok klasyków. W tym roku duże szanse mają na to śledzie po francusku, które bardzo zasmakowały mojej teściowej.
21.11.2024 | aktual.: 21.11.2024 10:51
Każdy z nas ma swój ulubiony przepis na śledzie. Jednak chętnie też eksperymentujemy z tymi rybami, bo ilość dodatków wydaje się nieograniczona. Dużo możliwości dają także sosy czy zalewy. Często stawiamy na jogurt, majonez lub musztardę. W śledziach po francusku ważne są wszystkie te trzy składniki, które po połączeniu mają wpływ na niezapomniany smak tej sałatki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śledzie są bogate w kwasy tłuszczowe
Nie ma co ze śledziowymi sałatkami czekać do grudnia. Te ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które o tej porze roku są szczególnie ważne dla organizmu. Są niezbędne dla serca i układu nerwowego. Mają wpływ na to, że nie dopada nas obniżony nastrój, a pogoda teraz temu sprzyja. Śledzie są też źródłem wapnia, fosforu i selenu, magnezu, potasu, jodu oraz witamin, zwłaszcza D i B12.
Warto przygotowywać śledzie choćby raz w tygodniu. Niekoniecznie jest z tym dużo pracy. Przykład? Choćby śledzie po francusku. Nazwa brzmi wytwornie, a to tylko kilka składników w bardzo udanej kompozycji. Ich przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę, a zawsze będzie to lepszy wybór niż gotowe sałatki. Zawierają ono sporo niepotrzebnych dodatków, jak konserwanty czy wzmacniacze smaku.
Śledzie po francusku
Składniki:
- 4 solone filety śledziowe,
- 3 ogórki kiszone,
- 1 czerwona cebula,
- 3 łyżki majonezu
- 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego lub kwaśnej śmietany,
- 2 łyżeczki musztardy francuskiej,
- świeżo mielony czarny pieprz do smaku,
- sól do smaku,
- szczypta cukru,
- drobno pokrojony szczypiorek lub koperek do podania.
Sposób przygotowania:
- Śledzie odsącz z oleju, wymocz je, jeśli są byt słone. Osusz ręcznikiem papierowym, a potem pokrój je na mniejsze kawałki.
- Cebulę obierz, a potem pokrój w piórka. Delikatnie je posól, dodaj cukier, wymieszaj i odstaw całość na około kwadrans, by cebula zmiękła. Możesz także cebulę sparzyć wrzątkiem.
- Ogórki kiszone pokrój w drobną kostkę.
- Majonez wymieszaj z jogurtem lub śmietaną oraz musztardą francuską. Sos dopraw świeżo mielonym pieprzem.
- W półmisku ułóż pokrojone śledzie, na nich rozłóż przygotowaną cebulę oraz ogórki. Jako ostatnią warstwę rozłóż sos. Możesz zostawić sałatkę w takiej formie lub wymieszać składniki.
- Sałatkę warto schłodzić w lodówce przed podaniem. Na koniec posyp ją drobno pokrojonym szczypiorkiem.
- Gdy sałatkę przełożysz do zamykanego pojemnika (bez szczypiorku) można ją w lodówce przechowywać przez kilka dni.