Weź dwa rodzaje musztardy i zrób sos. Lepszych śledzi dawno nie jadłeś
Choć sezon na świąteczne śledziki jeszcze nie wystartował, moja sąsiadka już mnie zaprosiła na tę pyszną rybę. Tak naprawdę każda okazja jest dobra, by zjeść śledzie. Są pyszne, zdrowe, a przede wszystkim za każdym razem można przygotować je nieco inaczej.
09.11.2024 12:26
Każdy z nas ma swój ulubiony sposób na śledzie. Jednak zawsze się sprawdzają kawałki śledzi po prostu zalane oliwą z cebulą. Co roku wracam też do warstwowej sałatki ze śledzi, buraków, ziemniaków i jajek, czyli popularnej szuzby. Mimo, że klasyczne przepisy są pyszne, to zawsze korci nas, by zrobić je jeszcze inaczej. W końcu w sezonie jesienno-zimowym jemy je dość często.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryby wzmacniają odporność
Śledzie o tej porze roku to bardzo dobry wybór, bo zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, niezbędne dla serca i układu nerwowego. Mają one wpływ na to, że nie dopada nas obniżony nastrój, a pogoda teraz temu sprzyja. Śledzie są też źródłem wapnia, fosforu i selenu, magnezu, potasu, jodu oraz witamin, zwłaszcza D i B12. Mają też dużo żelaza.
Warto przygotowywać te ryby choćby raz w tygodniu. A gdy ktoś nas zaprasza "na śledzika", to już na pewno nie odmawiać. Odwiedziłam moją sąsiadkę i spróbowałam śledzi w pysznym sosie. W przepisie są aż dwa rodzaje musztardy.
Ziarna gorczycy w całości
Zwykła musztardę stołową najczęściej mamy w domu. To bardzo popularny dodatek do parówek czy kanapek. Jednak do przepisu na śledzie będzie potrzebna także musztarda francuska. Ziarenka gorczycy są w niej od razu widoczne. To musztarda gruboziarnista - ziarna gorczycy nie są mielone, co ma miejsce w każdym innym przypadku. Jest umiarkowanie ostra, słony smak też jest łagodny.
Musztarda francuska, mimo swojej nazwy, nie pochodzi z Francji. Jej historia sięga 1936 roku, kiedy to brytyjski producent Colman's wprowadził ją na rynek. Ta unikalna przyprawa zdobyła uznanie dzięki swojej delikatności i wyrafinowanemu smakowi, który zawdzięcza użyciu nietypowych składników jak białe wino.
Nie tylko do śledzi
Początkowo musztarda francuska była popularnym dodatkiem do steków w Anglii. Z czasem, jej unikalny smak spowodował, że stała się bardzo popularna. Charakterystyczne, całe ziarna gorczycy sprawiają, że musztarda francuska wyróżnia się wśród innych sosów. Warto kupić ją podczas najbliższych zakupów i wypróbować do śledzi, a potem wykorzystywać do innych dań. Pasuje do mięs, warzyw, sałatek.
Śledzie w musztardowym sosie
Składniki:
- 6 filetów śledziowych w oleju,
- 1 cebula,
- 4 łyżeczki musztardy francuskiej,
- 2 łyżeczki musztardy stołowej,
- 2 łyżki kwaśnej śmietany,
- 2 łyżki majonezu,
- 1-2 łyżeczki płynnego miodu,
- szczypta curry,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Śledzie odsącz z zalewy i pokrój w małe kawałki. Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
- W większym naczyniu wymieszaj majonez, śmietanę, musztardy, curry, sól, pieprz oraz miód.
- Do naczynia przełóż śledzie i wymieszaj. Naczynie przykryj i odstaw do lodówki, najlepiej na całą noc.