Śledzie po wileńsku robię z grzybami. Nie ma lepszej przekąski na jesienne przyjęcia

Spotkanie ze znajomymi w najbliższy weekend? Czas rozpocząć sezon na śledzie. Latem o nich zapominamy, ale w chłodniejsze dni z przyjemnością wracamy do tych pysznych ryb. Mamy przepis na śledzie z ulubionym październikowym dodatkiem, czyli grzybami.

Śledzie po wileńsku przygotujesz bardzo szybko.
Śledzie po wileńsku przygotujesz bardzo szybko.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.10.2024 11:01

Ze śledziami lepiej poczekać na święta... To niezbyt dobra koncepcja, bo te ryby warto jeść znacznie częściej. Śledzie przede wszystkim zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, niezbędne dla serca i układu nerwowego. Są też źródłem wapnia, fosforu i selenu, magnezu, potasu, jodu oraz witaminy D. Mają też najwięcej z ryb żelaza, a także w ich składzie jest witamina B12, która jest niezbędna do tworzenia nowych czerwonych krwinek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grzybowy posmak

Przepisów w sieci na śledzie po wileńsku jest sporo. Mogą się one nieznacznie różnić, ale zawsze są w nich grzyby oraz pasta pomidorowa. Tworzą razem świetną kompozycję smakową. Jeśli zostały ci grzyby suszone z ubiegłego roku, to świetna okazja, by je wykorzystać. Opcjonalnie można sięgnąć po marynowane pieczarki, ale z grzybowego posmaku nie powinno się rezygnować, bo to wyróżnia ten przepis.

Moczenie, ale...

Co jeszcze jest ważne podczas przygotowywania śledzi po wileńsku? Zaleca się, by ryby wcześniej wymoczyć w maślance. Oczywiście dzięki temu stracą nadmiar soli. Maślanka także dodaje im odrobinę kwaskowatego posmaku, a także sprawia, że ryby są kruche i delikatne. Tak przygotowane śledzie z dodatkiem grzybów, ogórków i cebuli smakują wyśmienicie.

Śledzie po wileńsku

Składniki:

  • 5 płatów śledziowych w stylu matias,
  • 20 g suszonych grzybów lub kilka marynowanych pieczarek,
  • 1 cebula,
  • 4 łyżki passaty pomidorowej,
  • 2-3 ogórki konserwowe,
  • 1 łyżka oleju,
  • sól, pieprz, cukier do smaku.

Sposób przygotowania:

  1. Śledzie zalej maślanką. Najkrócej mocz te w oleju, wtedy wystarczy nawet kwadrans.
  2. Suszone grzyby zalej wrzątkiem i gotuj je przez 20 minut. Następnie odsącz i wystudź. Jeśli stawiasz na marynowane pieczarki, to wystarczy je odsączyć i pokroić w drobną kostkę.
  3. Cebulę obierz, pokrój i podsmaż na oleju.
  4. Wystudzone grzyby zmiksuj blenderem. Ogórki drobno pokrój.
  5. Wymieszaj grzyby lub pieczarki, ogórki, cebulę, passatę i pokrojone śledzie. Przypraw do smaku, a potem wstaw do lodówki najlepiej na całą noc.
Wybrane dla Ciebie