PrzepisProste przepisySpróbowałam u bratowej. Tak pysznego połączenia smakowego dawno nie jadłam

Spróbowałam u bratowej. Tak pysznego połączenia smakowego dawno nie jadłam

Moja bratowa tym razem zaskoczyła mnie deserem. Chrupiące ciasto, doskonały krem i polewa z orzechami... to smakowa petarda. I od razu się domyśliłam, że ten smakołyk wcale nie jest taki pracochłonny.

Ciasto filo nadaje się do wielu deserów.
Ciasto filo nadaje się do wielu deserów.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.11.2024 06:41

Poszukujesz pomysłu na ciasto, którego twoi goście jeszcze nie jedli? Weź przykład z mojej bratowej i przygotuj warstwowy deser jak z najlepszej cukierni. Potrzebne będzie ciasto filo, które sprawi, że smakołyk będzie niezwykle chrupiący i delikatny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie tylko do baklawy

Ciasto filo kojarzymy od razu z baklawą. Jednak nie jest to jedyny deser, do którego wykorzystuje się ten produkt. Znajdziesz go na półkach sklepowych obok ciasta francuskiego. I jedno, i drugie trudno zrobić samodzielnie, lepiej je kupić. Oba te rodzaje ciasta wymagają dużo cierpliwości i wprawy w przygotowaniu. W przypadku filo najtrudniejsze jest rozwałkowywanie, ciasto powinno przypominać kartkę papieru. Dlatego popularne jest filo gotowe. Co jest w jego składzie? To przede wszystkim mąka, woda, olej i ocet. Czasami są także żółtka.

Ciasto filo "lubi" tłuszcz

Jak postępować z ciastem filo? Przede wszystkim rozmrażaj je w lodówce, aby zachowało dobrą konsystencję. Przy wałkowaniu i wykrawaniu zwracaj uwagę, aby poszczególne płaty nie wysychały. Dobrze je przykrywać folią lub wilgotną ściereczką. Ciasto filo jest znacznie mniej tłuste niż ciasto francuskie. Dlatego jego kolejne warstwy trzeba smarować tłuszczem, wtedy osiągniemy efekt lekkich, kruszących się płatków. W przypadku tego ciasto warto użyć masła.

Będzie chrupiąco

Gdy blaty z ciasta filo są gotowe i przestudzone, zabieramy się za krem. Trzeba przyznać, że idealnie pasuje tutaj krem budyniowy z posmakiem krówkowym. Jest słodki, ale z waniliowym posmakiem i dość gęsty, co komponuje się z chrupiącymi blatami ciasta. Kropka nad i to pyszna polewa czekoladowa. Spore znaczenie mają tu orzechy laskowe. Jak pokazuje tradycyjna receptura na baklawę, filo plus orzechy to świetny "chrupiący" duet.

Warstwowe ciasto mojej bratowej

Składniki:

  • 1 opakowanie ciasta filo,
  • 50 g rozpuszczonego masła.

Krem:

  • 500 ml mleka,
  • 80 g cukru,
  • 50 g masy krówkowej,
  • 200 g masła,
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego,
  • 2 łyżki mąki pszennej.

Polewa:

  • 100 g masła,
  • 50 g cukru pudru,
  • 30 ml mleka,
  • 20 g kakao,
  • 100 g czekolady gorzkiej,
  • garść orzechów laskowych lub pistacji.

Sposób przygotowania:

  1. Ciasto filo rozłóż na blacie, a następnie przetnij je na pół. Umieść je w formie o wielkości 35 × 23 cm. Rozpuszczonym masłem posmaruj z pomocą pędzelka każdy blat ciasta i układaj je jeden na drugi na blaszce do pieczenia.
  2. Tak przygotowane ciasto filo wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na około 40 minut, powinny być aż będą zarumienione. Potem je dobrze wystudź.
  3. Aby przygotować krem, połowę mleka zagotuj wraz z cukrem. Do drugiej połowy wsyp budyń i mąkę, wymieszaj. Kiedy mleko się zagotuje, zmniejsz moc palnika i wsyp proszek budyniowy z mąką. Gotuj, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Odstaw do całkowitego ostudzenia.
  4. Masło utrzyj mikserem. Kiedy będzie puszyste, dodawaj partiami budyń. Na koniec dodaj masę krówkową i zmiksuj tylko do połączenia składników.
  5. Orzechy posiekaj. Masło roztop w rondelku, a następnie dodaj czekoladę i mleko. Zamieszaj i gotuj na małym ogniu. Na koniec dodaj kakao i mieszaj dalej, aż konsystencja będzie jednolita. Na koniec dodaj orzechy.
  6. Ostatni etap to złożenie ciasta. Na pierwszym prostokącie z ciasta filo rozłóż połowę kremu budyniowo-karmelowego i ponownie ułóż blat upieczonego ciasta, a na to krem. Udekoruj całość polewą czekoladowo-orzechową.
  7. Ciasto dobrze jest schłodzić przed podaniem.
Wybrane dla Ciebie