Surówka wietnamska zawładnęła moją kuchnią. W sezonie robię ją niemal codziennie
Surówka ma niezwykle odświeżający smak. To dzięki dobrze znanym listkom zioła, które jest też często stosowane w kuchni europejskiej. Najczęściej dodajemy je do lemoniady, a Azjaci postanowili połączyć je z kapustą, marchewką i cebulą. Domyślasz się, że chodzi o miętę?
29.05.2024 12:21
Nie jesteś mistrzem kuchni azjatyckiej? Surówka z młodej kapusty to dobry pretekst, by zacząć tę przygodę. Wcale nie jest trudno przygotować tego typu dodatek do obiadu, a właśnie mamy szczyt sezonu na potrzebne do niej warzywa.
Ze straganu
Jeszcze dziś możesz kupić na straganie najważniejsze składniki tej surówki. To młode warzywa, marchewka, cebula, a przede wszystkim kapusta. Teraz warto ją jeść jak najczęściej, właśnie na surowo. Zawiera wtedy najwięcej witamin, przede wszystkim C, K, A, z grupy B, a także sporo kwasu foliowego. Ma również wapń, magnez oraz fosfor. Jest niskokaloryczna. Kapusta pomaga regulować pracę jelit, obniża poziom złego cholesterolu, oczyszcza i odkwasza organizmu, wspomaga układ odpornościowy. Duszoną kapustę z koperkiem jadłaś już kilka razy w tym sezonie? Czas na surówkę wietnamską!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Azjatycki posmak
Składniki na surówkę kupisz na straganie, ale by ją doprawić, trzeba zaopatrzyć się w azjatyckie produkty. To sos rybny i ocet ryżowy. Warto je mieć w kuchennej szafce, bo przydają się do większości potraw nie tylko wietnamskich, ale i tajskich czy chińskich. Do listy zakupów dorzuć też limonkę i papryczkę chili. Bez nich też Azjaci nie wyobrażają sobie swoich dań. W przepisie na sos jest też cukier. W kuchni wietnamskiej smaki powinny się łagodnie przenikać. Ta surówka jest więc ostra, słodka i kwaśna jednocześnie. Pasuje do większości mięs, które przygotowujemy na drugie danie, a także do potraw z grilla.
Zobacz także
Surówka z młodej kapusty po wietnamsku — przepis
Składniki:
- połówka główki młodej kapusty,
- 2 młode marchewki,
- młoda cebula,
- 1 papryczka chili,
- kilka gałązek mięty.
Na sos:
- 2 łyżki oleju,
- 1 łyżka octu ryżowego,
- 1 łyżka sosu rybnego,
- sok z połowy limonki,
- łyżeczka cukru,
- 2 ząbki czosnku,
- czarny pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Umyj kapustę, dokładnie osusz, a następnie wykrój głąb. Drobno ją poszatkuj i przełóż ją dużej miski.
- Obierz marchewki i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Młodą cebulę pokrój w cienkie piórka. Usuń pestki z papryczki chili i pokrój ją jak najdrobniej. Posiekaj listki mięty.
- Tak przygotowane warzywa i miętę dodaj do kapusty, wymieszaj.
- Przygotowanie sosu zacznij od przeciśnięcia przez praskę czosnku. Dodaj do niego sok z limonki, ocet ryżowy, sos rybny, cukier oraz olej. Dobrze wymieszaj składniki i dopraw sos świeżo zmielonym pieprzem.
- Polej przygotowanym sosem surówkę i wymieszaj, aby wszystkie składniki były pokryte sosem.