Świąteczny bigos podlewam tylko tym płynem. Goście mlaskają z uznaniem i dopytują o przepis
Kiedy na stole pojawia się mój popisowy bigos, wszyscy zacierają ręce i niecierpliwie czekają na swoją kolej. Pozornie proste danie zaskakuje smakiem, który pokochają twoi bliscy.
18.12.2024 08:58
Bigos to staropolskie danie, które znane jest od wielu pokoleń. Przez lata ulegał modyfikacjom, każda gospodyni ma też swój własny patent i składniki. Wszystkie przepisy łączy jedno - długie duszenie, które pozwala wydobyć cały smak i aromat. Do swojego bigosu dodaję obowiązkowo wodę, w której wcześniej gotowały się grzyby. Ten niepozorny dodatek sprawi, że zwykłe danie nabierze niezwykłego charakteru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić bigos na Święta?
Chociaż bigos składników, to warto zadbać o to, by były najlepszej jakości. Wszystko zaczyna się oczywiście od kapusty. Warto wybrać smaczną, naturalnie kiszoną kapustę i połączyć ją ze słodką. Dzięki temu danie będzie zbilansowane w smaku i zyska na chrupkości i świeżości.
Tłuszcz to znany nośniki smaku, więc nie może go zabraknąć w bigosie. W wersji bezmięsnej, pojawiającej się często w czasie wigilijnej kolacji, zaleca się łączenie różnych olejów, np. rzepakowego, słonecznikowego i lnianego, co pozwala uzyskać bogatszy smak. W klasycznej odsłonie tego dania najczęściej wykorzystuje się tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec czy wytopiony tłuszcz z mięsa.
Ten dodatek podkręci smak
Aby bigos był jeszcze bardziej aromatyczny, warto dorzucić do niego suszone śliwki oraz grzyby. Te drugie należy wcześniej namoczyć. Po moczeniu należy je obgotować, poszatkować i wrzucić do bigosu.
W moim domu wykorzystuje się wodę, w której gotowały się grzyby. To prawdziwa skarbnica smaku, która podkręci aromat bigosu. Zamiast podlewać duszącą się kapustę zwykłą kranówką, postaw na płyn po gotowaniu grzybów. Dzięki niej bigos nabiera charakterystycznego grzybowego aromatu.
Zacznij gotować kapustę na bigos właśnie na tej wodzie. Dzięki temu kapusta wchłonie wszystkie aromaty grzybów.
Nie zapomnij o wędzonce
Jeśli chcesz dodać dymny aromat bigosowi, sięgnij po wędzony boczek. Sprawdzą się także wędzone śliwki, chociaż nie każdy jest fanem ich smaku. Wśród przypraw można sięgnąć także po wędzoną paprykę. To proste dodatki, które wydobędą głębię z duszonej kapusty z mięsem.