Newsy7 najczęściej podrabianych produktów spożywczych. Sprawdź, jak je rozpoznać i nie dać się oszukać

7 najczęściej podrabianych produktów spożywczych. Sprawdź, jak je rozpoznać i nie dać się oszukać

7 najczęściej podrabianych produktów spożywczych. Sprawdź, jak je rozpoznać i nie dać się oszukać
Mika
24.04.2017 12:39, aktualizacja: 10.05.2017 13:35

Produkty, które znajdują się na naszym stole mogą okazać się nie zupełnie tym, czym nam się wydaje.

Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak rzeczywiście powinny wyglądać. Oto sposoby, których najczęściej używają producenci i jak się przed nimi zabezpieczyć:

1. Kawa mielona

© pixabay
© pixabay

Mielona kawa może zawierać pieczone i posiekane ziarna jęczmienia, soi i pszenicy. Dodatkowo, by obniżyć koszty produkcji, firmy często dodają drewniane wióry. Najlepiej kupować ziarna kawy i mielić je samemu w domu lub poprosić o to w sklepie.

2. Sok żurawinowy i z granatu

© jeepersmedia
© jeepersmedia

Etykieta na opakowaniu gwarantuje 100% soku, jednak napój jest najprawdopodobniej rozcieńczony sokiem jabłkowym lub zwyczajną wodą. Przed zakupem przeczytaj dokładnie etykietę i zwróć szczególną uwagę na proporcje soku.

3. Oliwa z oliwek

© 481kawara    © pixabay
© 481kawara © pixabay

Zamiast oliwy z oliwek może się okazać, że w butelce znajduje się olej kukurydziany, palmowy lub sojowy. By sprawdzić czy to rzeczywiście oliwa z oliwek, najlepiej wlać odrobinę do szklanki i umieścić w lodówce. Prawdziwa oliwa wytworzy osad.

4. Parmezan

© ericboisset   © pixabay
© ericboisset © pixabay

Często się okazuje, że parmezan składa się w 10% z wiórów drewnianych. Mieszanina tanich serów również może być sprzedawana jako parmezan. Najlepiej więc kupować odkrojony kawałek z całego koła parmezanu.

5. Miód

Obraz

Jeśli chodzi o substytuty miodu, to ludzka wyobraźnia nie ma granic. Zazwyczaj jest to sztuczny miód z syntetycznych składników, często naturalny jest rozcieńczany syropami o wysokiej zawartości fruktozy. Jeśli na opakowaniu pisze, że powinien być przechowywany w lodówce, to na pewno nie jest miód. Naturalny nie ma zbyt wielkich wymagań w kwestiach przechowywania.

6. Sushi

© pixabay    © pixabay
© pixabay © pixabay

Kupując pakowane sushi, zamiast łososia otrzymujesz tańszą wersję ryb, czasem nawet specjalnie pokolorowaną. Lepiej wybrać się do baru serwującego sushi, a w domu przygotować stek z ryby.

Ryż

© Tengrinews   © Gurjari Limited
© Tengrinews © Gurjari Limited

Wśród wszystkich podróbek, ten może okazać się bardzo niebezpieczny. Sztuczny ryż jest wykonany ze skrobi zmieszanej z plastikiem i pali się jak tworzywo sztuczne oraz nie tonie w wodzie. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także