Ta surówka smakuje jak "od chińczyka". Odkąd mam przepis od szefa kuchni, robię co chwilę
Czasami surówki w chińskich barach są znacznie lepsze niż dania główne. Trzeba przyznać, że Azjaci przygotowują je po mistrzowsku. Wystarczy kilka tanich składników, a smak jest niezapomniany. Pasują do wielu dań. Szef kuchni zdradził mi, w czym tkwi ich sekret.
12.09.2024 10:01
Składniki tej surówki nikogo nie powalają: kapusta, marchewka i cebula. Sekretem jest jednak marynata, dzięki której warzywa smakują słodko-kwaśno. W dodatku są przyjemnie chrupiące.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Surówki z surowej kapusty to samo zdrowie
Surówki z kapusty to nic nowego w naszej rodzimej kuchni. Jednak najczęściej po prostu polewamy je olejem czy oliwą. Czy wersja "chińska" jest smaczniejsza? To trudne pytanie, ale najlepiej jeść po prostu surówki jak najczęściej, bo to świetna porcja witamin i błonnika. W przypadku tej surówki to także okazja, by zjeść kapustę na surowo, a w takim wydaniu jest najcenniejsza dla zdrowia.
Kapusty często nie doceniamy, a to warzywo bogate w witaminy i minerały. Jest dobrym źródłem witamin A, C, E oraz witamin z grupy B. Dodatkowo można w niej znaleźć potas, magnez, wapń i fosfor. Spożywanie kapusty pomaga wzmocnić układ odpornościowy oraz poprawić ogólną kondycję organizmu. Kapusta ma również dobry wpływ na układ krążenia. Badania wykazują, że regularne jej spożywanie może pomagać w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, co zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób serca. Dodatkowo, kapusta zawiera flawonoidy i antyoksydanty, które wspierają zdrowie naczyń krwionośnych.
Surówka na sposób chiński
Składniki:
- 1/2 główki małej kapusty,
- 1 duża marchew,
- 1 duża cebula.
Zalewa do surówki:
- 1/4 szklanki octu ryżowego lub spirytusowego (najlepszy 6 proc., jeśli ma więcej, dodaj go mniej),
- 1/3 szklanki oleju,
- 2 łyżki cukru,
- 1 płaska łyżeczka soli,
- 1 ząbek czosnku.
Sposób przygotowania:
- Kapustę poszatkuj, marchewkę zetrzyj na tarce.
- Cebulę obierz, pokrój w cienkie pióra i dorzuć do pozostałych warzyw.
- Do garnka wlej olej i ocet. Dodaj cukier, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz sól.
- Podgrzej całość, aż cukier i sól się rozpuszczą. Podczas podgrzewania mieszaj zalewę. Powinna być gorąca, ale nie może się zagotować.
- Gorącą zalewę dodaj do warzyw, wymieszaj.
- Dociśnij warzywa łyżką i odstaw na minimum godzinę, aby smaki się przegryzły.